strona główna 5 blog 5 Jaką przyczepę można ciągnąć mając prawo jazdy kategorii B?

Jaką przyczepę można ciągnąć mając prawo jazdy kategorii B?

blog

Wielu kierowców decyduje się na zakup funkcjonalnych przyczep do aut. Dzięki nim można bowiem z powodzeniem przewozić materiały budowlane, meble lub duże zakupy. Rozmiary i ładowność przyczepy są uzależnione od posiadanych uprawnień oraz typu samochodu, do którego zostanie ona przyczepiona. Jaką przyczepę można ciągnąć mając prawo jazdy kategorii B?

Standardowe prawo jazdy a przyczepy

Posiadając jedynie podstawowe prawo jazdy uprawniające do kierowania autami osobowymi można sobie pozwolić na zakup przyczepy o masie wyznaczonej przed odgórne przepisy prawne. Zgodnie z zapisami kodeksu ruchu drogowego waga całego zestawu (obejmującego zarówno samochód ciągnący, jak i dołączoną przyczepę) nie może wynosić więcej niż 3500 kg. Ponadto, dobierając przyczepę do auta musisz wiedzieć o tym, że maksymalny stosunek ciężkości pojazdu do masy przyczepy powinien wynosić 1,33:1. Przed wyborem optymalnej przyczepy, warto także sprawdzić, jaka jest dopuszczalna wartość kompletnej masy pojazdu, umieszczona w jednej z rubryk dowodu rejestracyjnego. Po wykonaniu odpowiednich obliczeń, możesz porównać dostępne na rynku przyczepy i zastanowić się nad tym, która spośród nich najlepiej spełni Twoje oczekiwania, a jednocześnie będzie całkowicie bezpieczna podczas użytkowania.

Rodzaje przyczep

Przyglądając się różnego rodzaju przyczepom do aut osobowych, powinniśmy skupić się przede wszystkim na przyczepach lekkich, o masie nie przekraczającej 750 kg. Każda tego typu przyczepa powinna być wyposażona w specjalny hamulec najazdowy. Dzięki niemu rozpędzona przyczepa styka się z hakiem samochodu, a następnie zostaje uruchomiona procedura hamowania poprzez tarcie klocków o tarczę. Wybrane modele przyczep do aut osobowych charakteryzują się dużą różnorodnością. Producenci proponują swoim klientom między innymi przyczepki samochodowe z plandeką i stelażem, które umożliwiają bezpieczny przewóz większego ładunku. Konstrukcja ze stalowej blachy oraz wodoodporna plandeka są bardzo wytrzymałe na niekorzystne warunki pogodowe, dlatego można z nich korzystać przez cały rok. Dodatkowo, niezwykłą praktycznością odznaczają się przyczepy pod motocykle i resorowane przyczepy podłodziowe. Świetnie sprawdzają się w czasie wakacji, kiedy zabierasz ze sobą inne środki transportu.

Przyczepa a przepisy drogowe

Prowadzenie samochodu z dołączoną przyczepą wymaga od kierowcy szczególnej uwagi i umiejętności. Przed rozpoczęciem podróży należy przyjrzeć się stanowi technicznemu przyczepy, zwłaszcza pod względem wytrzymałości mocowań oraz sprawności hamulca. W czasie jazdy trzeba bezwzględnie stosować się do wyznaczonych ograniczeń prędkości. Na terenie zabudowanym wynoszą one 50 km/h, natomiast jazda po drogach ekspresowych i autostradach wymaga utrzymania szybkości do 80 km/h. Prowadzenie auta wyposażonego w przyczepkę wymusza na kierowcy utrzymanie jak największej płynności jazdy. Dla zachowania bezpieczeństwa najlepiej unikać gwałtownych manewrów i starać się nie hamować nagle lub bez potrzeby. W ten sposób będziesz mieć pewność, że przyczepa utrzyma się we właściwej pozycji, a hamulec najazdowy nie zostanie narażony na zbędne przeciążenia, które mogłyby spowodować poślizg.

Zastanawiając się nad wyborem idealnej przyczepy do auta osobowego, należy przede wszystkim mieć na uwadze obowiązujące przepisy prawne. Posiadając prawo jazdy kategorii B można bez problemu zakupić przyczepę o masie 750 kg. Wybrany model z pewnością przyda się podczas przeprowadzek lub dłuższych wakacji.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe