Aktualnie pracujemy nad zmianami cen. W celu jej poprawności prosimy o kontakt
Jakie są najczęstsze awarie w przyczepach i jak ich unikać? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Jakie są najczęstsze awarie w przyczepach i jak ich unikać?

Jakie są najczęstsze awarie w przyczepach i jak ich unikać?

blog

Awarie przyczep mogą znacząco utrudniać podróż czy efektywny transport ładunków. Najczęściej są one wynikiem zaniedbania pojazdu przez kierowcę – nie przechodzi on odpowiednich konserwacji lub jest niewłaściwie wykorzystywany. Warto wiedzieć, że naprawa przyczep może być naprawdę kosztowna. Aby uniknąć zatem niechcianych awarii, należy regularnie przeprowadzać przegląd techniczny. Warto też znać najczęściej występujące usterki i sposoby im zapobiegania. 

Uszkodzenia opon lub kół

Opony bez dwóch zdań są jednymi z najbardziej narażonych elementów konstrukcji. Niewłaściwie dobrane, uszkodzone czy zużyte mogą prowadzić do poważnych problemów z przyczepą i oczywiście niebezpiecznych sytuacji na drodze. Równie często usterki dotyczą samych kół. Możliwe jest wystąpienie nieszczelności, która bezpośrednio wpływa na stabilność pojazdu. Jako kierowcy powinniśmy regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach oraz stan ich bieżników. Wymieniajmy je od razu wtedy, kiedy zauważymy znaczne zużycie gumy. Warto też wiedzieć, że na pogorszony stan opon ma wpływ przeciążenie przyczepy. Unikajmy zatem sytuacji, w których może wystąpić nadmierny nacisk na koła. 

Awaria hamulców

Szczególną ostrożność powinniśmy również zachować w przypadku zauważenia problemów z układem hamulcowym. Pamiętajmy, że jest on podstawą bezpiecznej jazdy, niezależnie od tego, jakim pojazdem się poruszamy. W przypadku przyczep często okazują się to zużyte klocki hamulcowe, wyeksploatowane tarcze czy wycieki płynu hamulcowego. Tutaj ponownie kluczem jest regularna kontrola stanu pojazdu oraz wymiana lub naprawa uszkodzonych części. Należy też uważać na korozję, która może występować w przyczepach rzadko użytkowanych czy przechowywanych w niekorzystnych warunkach. Wilgoć oraz brud łatwo dostają się do mechanizmów hamulcowych i powodują zacieranie się elementów.

Oświetlenie i układ elektryczny

Brak sprawnego oświetlenia to kolejny poważny problem ograniczający widoczność na drodze. Dlatego też powinniśmy regularnie sprawdzać sprawność układu elektrycznego – przewodów oraz żarówek. Jednak o ile żarówkę jesteśmy w stanie wymienić samodzielnie, tyle uszkodzony układ elektryczny może wymagać oddania przyczepy do serwisu. W starszych przyczepach nierzadkim problemem są także utleniające się styki, które prowadzą do przerw w przewodzeniu prądu. Oprócz tego ekspozycja na warunki atmosferyczne może skutkować korozją wtyczek, gniazd elektrycznych, a w konsekwencji przerwami w obwodzie oraz zwarciami. Są to najczęstsze przyczyny nieprawidłowego działania świateł w przyczepie. Poza regularną kontrolą układu elektrycznego warto również czyścić styki i zabezpieczać przewody przed nadmierną wilgocią. 

Problemy z przyczepą mogą przybrać różną postać. Awarie te jednak najczęściej dotyczą opon, oświetlenia oraz układu hamulcowego. To kluczowe elementy, które decydują o bezpieczeństwie podróży, dlatego nie należy ich bagatelizować. Gdy tylko zauważymy usterkę, powinniśmy skutecznie działać, np. oddając przyczepę do odpowiedniego serwisu. Starajmy się na bieżąco sprawdzać stan techniczny pojazdu, aby w przyszłości uniknąć podobnych problemów.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe