strona główna 5 blog 5 Jazda z lawetą zgodna z przepisami

Jazda z lawetą zgodna z przepisami

blog

W życiu kierowcy przychodzi czasem taki moment, kiedy musi zamówić lawetę, aby przetransportować inny samochód. Za taką usługę często trzeba słono zapłacić. Gdy na przykład kupujesz używane auto i zachodzi obawa, że nie dojedziesz nim do domu –  rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przyczepa autotransportowa, dodatkowo kierowca posiadający ją w swoim garażu szybko zyska uznanie rodziny i znajomych. Z pewnością przyda się także przy awarii lub po wypadku drogowym. Chcąc poruszać się samochodem z takim dodatkiem, sprawdź jakie warunki musisz spełnić.

DCM – co to takiego?

DMC to skrót od Dopuszczalnej Masy Całkowitej – w kodeksie drogowym stanowi ważny element, określający wagę pojazdu, jakim mogą się poruszać kierowcy, posiadający określoną kategorię prawa jazdy. Dotyczy ona również możliwości poszczególnych pojazdów. Chcąc sprawdzić jak ciężką przyczepę może holować Twoje auto, zajrzyj do dowodu rejestracyjnego, tam w rubryce O.1 znajdziesz informację o dopuszczalnym maksymalnym obciążeniu. Nie istnieje jedna, ogólna wartość – każdy producent pojazdów określa je sam. Zwykle jest jednak tak, że największe przyczepy, wśród osobówek, mogą być ciągnięte przez duże SUV-y z napędem 4×4.

Kategoria B

Według przepisów kierowca posiadający kategorię prawa jazdy B, może prowadzić auto nie przekraczające masy całkowitej 3,5 tony, do tego może dołączyć lekką przyczepę do 750 kilogramów. W takim wypadku holowanie innego auta na wspomnianej platformie nie wchodzi w grę. Dopuszczalna masa przekracza tu znacznie obowiązujące normy. Chcąc autem osobowym ciągnąć większe ciężary należy swoje prawo jazdy uzupełnić o dodatkową kategorię E, która pozwala na doczepienie elementów większych przekraczających 750 kilogramów. Jednak nawet w tym przypadku dodatkowe obciążenie, czyli laweta i pojazd na niej nie może przekroczyć wagi samochodu.

Kategoria B96

Podtypem kategorii B jest B96, uzyskać ją można zdając dodatkowy egzamin praktyczny. Umożliwia ona poruszanie się samochodami osobowymi z przyczepami innymi niż lekkie, a masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg. Często jednak testy na uprawnienia E i B96 nie różnią się od siebie, zatem jeżeli decydujesz się na zrobienie dodatkowej kategorii wybierz tę oznaczoną w kodeksie literą E, ponieważ daje Ci ona zdecydowanie więcej możliwości.

Bezpieczeństwo

Przed montażem przyczepy koniecznie sprawdź stan techniczny swojego haka holowniczego, upewnij się, że mocowanie jest trwałe i nie rozłączy się w czasie jazdy. Ponadto, z uwagi na większy ciężar pojazdu, zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy – przy wchodzeniu w zakręty, zwłaszcza teraz w okresie zimowym, może być ślisko, a im większa masa, tym trudniej wyjść z ewentualnego poślizgu. Nawet jeśli zdarza Ci się przekroczyć dozwolone 50 km/h w terenie zabudowanym, z dodatkowym balastem zdejmij nogę z gazu. Stwarzasz zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również innym. Kiedy jedziesz z lawetą zachowuj szczególną ostrożność, spotkanie z tak dużym ciężarem może mieć śmiertelne skutki dla pieszego czy rowerzysty.

Przyczepa typu laweta może się okazać bardzo trafioną inwestycją, zwłaszcza dla osób, które do tej pory często korzystały z takich usług. Pieniądze z pewnością szybko się zwrócą. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie, upewnij się czy Twoja kategoria prawa jazdy i posiadane auto, pozwolą Ci na transportowanie wybranych przedmiotów. W tym przypadku nie chodzi tylko o nieprzyjemny mandat, ale także o Twoje bezpieczeństwo.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe