Wielu kierowców decyduje się na zakup przyczepki, będąc przekonanym, że nie potrzebuje żadnych dodatkowych uprawnień. Niestety jednak, często nie jesteśmy świadomi, jaki zespół pojazdów możemy prowadzić mając jedynie kategorię B oraz tego, jakie kary czekają na osoby nieprzestrzegające przepisów.
Jazda z przyczepą lekką
Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym posiadając jedynie kategorię B prawa jazdy, możemy prowadzić zespoł pojazdów, którego dopuszczalna masa całkowita, czyli DMC, wynosi maksymalnie 4,25 tony. Co jednak oznacza to w praktyce? Bez żadnych dodatkowych uprawnień mamy prawo poruszać się samochodem osobowym, nie większym niż 3,5 tony, który ciągnie przyczepę lekką, czyli taką o maksymalnym DMC 750 kilogramów. Wielu jednak zastanawia się co zrobić, jeśli laweta przekracza tą wagę. W sytuacji, kiedy dopuszczalna masa całkowita auta i holowanego obiektu (cięższego niż 750 kg), będzie mniejsza niż 3500 kilogramów wciąż możemy prowadzić takim zespoł. Często zdarza się tak, chociażby w przypadku campingów, z których korzystamy podczas wakacji. Prawo dopuszcza takie przypadki, jednak stosunek ciężkości auta do ciągniętego pojazdu, musi wynosić 1,33:1.
Co, gdy kategoria B nie wystarczy?
Jak widzimy, sama kategoria prawa jazdy B, ogranicza nasze możliwości jazdy z przyczepą. W sytuacji, kiedy jest to dla nas niewystarczające, swoje kompetencje możemy poszerzyć o kod 96, dzięki któremu nie musimy przechodzić dodatkowego kursu. W rzeczywistości jednak, zwiększy to nasze prawa nieznacznie, ponieważ wciąż górną granicą DMC, pozostanie dla nas 4,25 tony. Jednak będziemy mieli uprawnienia, aby prowadzić zespołem pojazdów składającym się z auta i przyczepy innej niż lekka i w tym przypadku waga może być wyższa niż 3500 kilogramów, ale nie powinna przekraczać 4250 kilogramów. Dlatego, jeśli jest to dla nas niezadowalające, warto jest zdecydować się jednak na kategorię B + E. Jej uzyskanie jest bardziej czasochłonne niż kodu 96, jednak znacząco wpłynie na nasze uprawnienia, ponieważ zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym, będziemy mogli kierować zespołem pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej do 7 ton.
O czym musimy pamiętać?
W zależności od tego, jakich uprawnień potrzebujemy, są różne drogi ich zdobycia. W przypadku kodu 96 wystarczy zdać egzamin państwowy, do którego nie jest potrzebne żadne przygotowanie. Kurs wymagany jest jednak w przypadku kategorii B + E, jednak jest on pozbawiony zajęć teoretycznych, a składa się jedynie z 15 godzin praktyki, po których będziemy mogli przystąpić do egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Kiedy zdecydujemy się w końcu jeździć z przyczepą musimy pamiętać o uiszczeniu opłaty viaTOLL.
Bardzo istotną kwestią jest to, abyśmy posiadali obowiązkowe uprawnienia, ponieważ w innym przypadku czekać może nas nie tylko surowa kara, lecz również, bez konkretnych umiejętności, będziemy stanowić niebezpieczeństwo na drodze.