Jazda z przyczepą - jakie uprawnienia są wymagane? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Jazda z przyczepą – jakie uprawnienia są wymagane?

Jazda z przyczepą – jakie uprawnienia są wymagane?

blog

Wielu kierowców decyduje się na zakup przyczepki, będąc przekonanym, że nie potrzebuje żadnych dodatkowych uprawnień. Niestety jednak, często nie jesteśmy świadomi, jaki zespół pojazdów możemy prowadzić mając jedynie kategorię B oraz tego, jakie kary czekają na osoby nieprzestrzegające przepisów.

Jazda z przyczepą lekką

Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym posiadając jedynie kategorię B prawa jazdy, możemy prowadzić zespoł pojazdów, którego dopuszczalna masa całkowita, czyli DMC, wynosi maksymalnie 4,25 tony. Co jednak oznacza to w praktyce? Bez żadnych dodatkowych uprawnień mamy prawo poruszać się samochodem osobowym, nie większym niż 3,5 tony, który ciągnie przyczepę lekką, czyli taką o maksymalnym DMC 750 kilogramów. Wielu jednak zastanawia się co zrobić, jeśli laweta przekracza tą wagę. W sytuacji, kiedy dopuszczalna masa całkowita auta i holowanego obiektu (cięższego niż 750 kg), będzie mniejsza niż 3500 kilogramów wciąż możemy prowadzić takim zespoł. Często zdarza się tak, chociażby w przypadku campingów, z których korzystamy podczas wakacji. Prawo dopuszcza takie przypadki, jednak stosunek ciężkości auta do ciągniętego pojazdu, musi wynosić 1,33:1.

Co, gdy kategoria B nie wystarczy?

Jak widzimy, sama kategoria prawa jazdy B, ogranicza nasze możliwości jazdy z przyczepą. W sytuacji, kiedy jest to dla nas niewystarczające, swoje kompetencje możemy poszerzyć o kod 96, dzięki któremu nie musimy przechodzić dodatkowego kursu. W rzeczywistości jednak, zwiększy to nasze prawa nieznacznie, ponieważ wciąż górną granicą DMC, pozostanie dla nas 4,25 tony. Jednak będziemy mieli uprawnienia, aby prowadzić zespołem pojazdów składającym się z auta i przyczepy innej niż lekka i w tym przypadku waga może być wyższa niż 3500 kilogramów, ale nie powinna przekraczać 4250 kilogramów. Dlatego, jeśli jest to dla nas niezadowalające, warto jest zdecydować się jednak na kategorię B + E. Jej uzyskanie jest bardziej czasochłonne niż kodu 96, jednak znacząco wpłynie na nasze uprawnienia, ponieważ zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym, będziemy mogli kierować zespołem pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej do 7 ton.

O czym musimy pamiętać?

W zależności od tego, jakich uprawnień potrzebujemy, są różne drogi ich zdobycia. W przypadku kodu 96 wystarczy zdać egzamin państwowy, do którego nie jest potrzebne żadne przygotowanie. Kurs wymagany jest jednak w przypadku kategorii B + E, jednak jest on pozbawiony zajęć teoretycznych, a składa się jedynie z 15 godzin praktyki, po których będziemy mogli przystąpić do egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Kiedy zdecydujemy się w końcu jeździć z przyczepą musimy pamiętać o uiszczeniu opłaty viaTOLL.

Bardzo istotną kwestią jest to, abyśmy posiadali obowiązkowe uprawnienia, ponieważ w innym przypadku czekać może nas nie tylko surowa kara, lecz również, bez konkretnych umiejętności, będziemy stanowić niebezpieczeństwo na drodze.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe