Jazda z przyczepą samochodową - co trzeba wiedzieć? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Jazda z przyczepą samochodową – co trzeba wiedzieć?

Jazda z przyczepą samochodową – co trzeba wiedzieć?

blog

Samochód pełni dzisiaj wiele funkcji – od najbardziej podstawowego przemieszczenia z punktu A do punktu B aż po transport przedmiotów o różnej wadze i gabarytach. Chociaż dzisiejsze auta mają coraz pojemniejsze bagażniki, dochodzi do takiego momentu, w którym trzeba przewieźć coś, co w bagażniku się nie zmieści. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji i na co należy zwrócić uwagę?

Przyczepa jako najlepsze rozwiązanie

W takiej sytuacji można zadzwonić do firmy świadczącej usługi transportowe lub zamontować przyczepę, która także nie musi być prywatną własnością, a może być wypożyczona. Pomimo iż to rozwiązanie wydaje się być najprostszym, wciąż wielu kierowców obawia się jazdy z “ogonem”. Owszem, za pierwszym razem może to sprawiać problemy, zwłaszcza dla osób, które dopiero co odebrały prawo jazdy, jednak kilkanaście minut treningu na placu wystarczy, by nabrać wprawy.

Kwestie prawne

Jeśli przyczepa jest lekka, czyli jej dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg, nie musi ona posiadać hamulca najazdowego. Dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B graniczną wagą samochodu i przyczepy to 4250 kg, jednak od 3500 kg należy uiścić opłatę w systemie viaTOLL. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się w dowodzie rejestracyjnym samochodu. W rubryce O.1 znajdziemy najwyższą dopuszczalną wagę dla przyczepy z hamulcem, natomiast w O.2 – bez hamulca. W przypadku przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg, stosunek masy pojazdu do masy przyczepy musi wynosić 1,33:1.

Stan techniczny

Jednym z najczęstszych problemów, z którymi muszą borykać się kierowcy jeżdżący z przyczepami, jest gniazdo elektryczne. Są one szczególnie narażone na wilgoć, która może negatywnie wpłynąć na przewody, czego efektem może być konieczność ich wymiany. Najpewniejszym rozwiązaniem będzie inwestycja w porządne i nowoczesne gniazdo, które najlepiej zakupić w sklepie z częściami do pojazdów ciężarowych. Istotną kwestią jest także hak, który musi być zadbany i odpowiednio nasmarowany. Należy także regularnie kontrolować wytarcie kuli, która w wyniku słabego smarowania może się przecierać. Przed ruszeniem w trasę warto także sprawdzić stan techniczny przyczepy, ze szczególnym uwzględnieniem instalacji elektrycznej oraz hamulca najazdowego.

Dopuszczalna prędkość

Należy pamiętać, że kierowców jadących z przyczepą obowiązują specjalne regulacje dotyczące dopuszczalnej prędkości. Jedynie na terenie zabudowanym obowiązuje ta sama, stała prędkość, czyli 50 km/h. Zmiany dotyczą poruszania się po terenie niezabudowanym na drogach jednojezdniowych, na których maksymalna prędkość wynosi 70 km/h, oraz dwujezdniowych, na których ograniczenie to 80 km/h. Z taką prędkością możemy się też poruszać na drogach ekspresowych i autostradach.

Dla kierowców, którzy nigdy nie mieli do czynienia z przyczepami, pierwszy raz może być nieco stresujący, jednak w praktyce nie jest to takie trudne. Aby jechać bezpiecznie, nie zagrażając sobie ani innym uczestnikom ruchu drogowego, trzeba pamiętać o dodatkowym obciążeniu. Istotne jest więc reagowanie z dostatecznym wyprzedzeniem, zwłaszcza przy hamowaniu czy na zakrętach. Trudność sprawiać może jedynie cofanie, które warto przećwiczyć sobie wcześniej na placu manewrowym czy parkingu. Po krótkim treningu wszystko powinno być łatwiejsze.

Jazda z przyczepą jest dużym ułatwieniem, szczególnie w sytuacjach przewozu przedmiotów wielkogabarytowych, natomiast wypożyczenie przyczepy campingowej na rodzinne wakacje może być dodatkową atrakcją. Wystarczy tylko przełamać lęk, potrenować i spróbować wyjechać na drogę. Należy tylko pamiętać o wszelkich ograniczeniach i o sprawdzeniu stanu technicznego przyczepy, a może okazać się, że “ogon” stanie się zupełnie nieodczuwalny.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe