strona główna 5 blog 5 Jazda z przyczepką samochodową w mieście – najważniejsze zasady

Jazda z przyczepką samochodową w mieście – najważniejsze zasady

blog

Są w życiu sytuacje, w których okazuje się, że bagażnik auta jest za ciasny. Zwykle są to przeprowadzki, remonty lub budowa domu – momenty, w których trzeba przewieźć dużą ilość rzeczy w inne miejsce. W takich przypadkach najlepiej sprawdza się przyczepka samochodowa – jednak jak z nią jeździć, by zachować bezpieczeństwo na ulicy w mieście? Poniżej przedstawiamy kilka zasad.

Bezpieczna jazda? Stabilny załadunek

Przed samą czynnością jazdy koniecznie należy upewnić się, że przyczepa jest w odpowiedni sposób podpięta. Najlepiej zrobić to z pomocnikiem. Podjedź najbliżej jak to możliwe do dyszla, nie ryzykując tym samym uszkodzenia zderzaka. Po podpięciu przyczepy upewnij się że blokada na dyszlu „zaskoczyła” – jeśli tak, będzie to odpowiedni moment na założenie stalowej linki zabezpieczającej i podpięcie elektryki. Ostatnim elementem jest sprawdzenie, czy oświetlenie przyczepy jest prawidłowe i nieuszkodzone. Ważną zasadą, o której należy pamiętać podczas jazdy z przyczepą zarówno w mieście, jak i gdziekolwiek indziej, jest równomierne rozłożenie ciężaru ładunku. Jeśli po stronie dyszla ułożysz zbyt dużo towaru, hak zostanie nadmiernie obciążony. Natomiast zbyt duży ciężar z tyłu przyczepy prawdopodobnie sprawi, że samochód będzie wpadał w kołysanie, które przełoży się na zupełny brak stabilności auta podczas jazdy – co jest niebezpieczne dla Ciebie, a także dla innych uczestników ruchu drogowego. Warto wiedzieć także o tym, że jeśli łączna masa auta i przyczepy nie przekracza 3,5 tony, to za poruszanie się drogami krajowymi, ekspresówkami, a także autostradami trzeba płacić. Cenniki różnią się w zależności od typu drogi i normy emisji spalin samochodu. Obowiązkową zasadą w poruszaniu się po mieście jest również odpowiednie ustawienie lusterek. O ile jest to ważne podczas zwykłej jazdy, o tyle podczas dodatkowego ciężaru, jakim jest przyczepa, staje się całkowicie niezbędna – to dzięki nim możesz obserwować, co dzieje się za pojazdem.

Zachowanie na drodze

Pierwszą odmianą, jaką poczujesz podczas jazdy z przyczepką, jest manewrowanie pojazdem na drodze. Z autem nie ma większych problemów, jednak podczas dodatkowego ciężaru należy pamiętać o dodatkowych regułach, które Cię ograniczają. Jeśli planujesz skręt w lewo, powinieneś trzymać się prawej krawędzi – i analogicznie w drugą stronę. Dzięki temu zyskasz pewność, że przyczepa obróci się razem z autem, nie powodując niebezpieczeństwa na drodze. Musisz pamiętać także o tym, że prędkość pojazdu jest znacznie zmniejszona przez dodatkowe obciążenie w postaci przyczepki. Dlatego podczas wyprzedzania musisz upewnić się, że masz dość dużo czasu na wykonanie tej czynności. Tym samym, po wyprzedzeniu pojazdu, musisz pamiętać, że powinieneś zjechać nieco dalej niż jadąc bez przyczepy. Pozwoli to na bezpieczną jazdę i niezahaczenie o wyprzedzane auto. Możesz parkować w każdym dozwolonym miejscu, jeśli tylko Twój pojazd wraz z przyczepą nie zastawiają przejścia i umożliwiają swobodny przejazd innym uczestnikom ruchu drogowego. Główną zasadą, o jakiej musisz pamiętać podczas jazdy z tym obciążeniem jest to, że potrzebujesz o wiele więcej czasu niż w klasycznych warunkach. Dzieje się tak, ponieważ przyczepa, spowalniając samochód, wymaga więcej czasu na wykonanie każdego manewru.

Bezpieczeństwo na drodze jest nadrzędną zasadą, którą należy się kierować. Dlatego, jeśli planujesz jazdę z przyczepką w mieście, warto przyswoić sobie wspomniane wcześniej zasady po to, by łatwiej było Ci poruszać się pojazdem – dzięki temu zyskasz przewagę w teorii, a praktykę nadrobisz przy pierwszej jeździe.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe