Jesienny przegląd przyczepki samochodowej - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Jesienny przegląd przyczepki samochodowej

Jesienny przegląd przyczepki samochodowej

blog

Przyczepka do samochodu to udogodnienie, na które decyduje się coraz więcej kierowców. Jest niezwykle wygodna i funkcjonalna. Co jakiś czas jednak warto sprawdzić jej stan, a zwłaszcza po lecie, kiedy to jest bardzo wyeksploatowana. Na co zwrócić uwagę robiąc jesienny przegląd przyczepki samochodowej?

Jesienny przegląd przyczepy – co trzeba zrobić?

W pierwszej kolejności należy przejść do opróżnienia i wyczyszczenia części ładunkowej. Dzięki temu przyczepka samochodowa będzie czysta, pozbawiona dodatkowego ciężaru, co pozwoli na obiektywną ocenę jej stanu technicznego. Kolejno należy uważnie przyjrzeć się elementom łączącym: czy ich konstrukcja nadal jest solidna i czy są odpowiednio nasmarowane. Jeżeli któryś ze wspomnianych aspektów odbiega od normy, trzeba jak najszybciej to naprawić, aby przyczepka samochodowa poruszała się płynnie i by nic nie oderwało się w czasie jazdy. Jak wiadomo po lecie takie pojazdy często są bardzo wyeksploatowane. Szczególnie widać to po stanie ogumienia i dlatego warto przyjrzeć się też oponom. Trzeba zwróć uwagę również na to, czy mają dość powietrza oraz czy bieżnik ma odpowiednią głębokość. Jeżeli zajdzie taka potrzeba to napompuj je i wymień na inne, bowiem gdy bieżnik jest zanadto przetarty to opony zwiększają ryzyko poślizgu, a także zmniejszają przyczepność kół do asfaltu. Należy się również przyjrzeć hakowi, do którego mocujesz przyczepkę – trzeba naprawić nawet najmniejszą usterkę, a jeśli zadanie to wydaje się być zbyt trudne, warto udać się do serwisu przeglądowego.

Stan techniczny przyczepy jesienią

Czynności związane z jesiennym przeglądem przyczepki samochodowej to nie tylko kwestia ogumienia. Warto również zwrócić uwagę na stan oświetlenia, który jesienią i zimą jest szczególnie ważny. W tym celu należy sprawdzić czy wszystkie światła i elementy odblaskowe działają oraz czy znajdują się na swoim miejscu solidnie przymocowane. Dobrze jest również skontrolować stan żarówek i wymienić je na nowe, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Przy okazji jesiennego przeglądu można także rozważyć zakup dodatkowego wyposażenia do przyczepki samochodowej, np. linki wzmacniające do kół, które zwiększą ich stabilizację. Nie zapomnij również sprawdzić stanu zawieszenia. Czy jest dość stabilne? A może potrzeba w tej kwestii interwencji? Warto pamiętać też o zamknięciu przyczepki samochodowej. Zawiasy powinny być bardzo dobrze przymocowane i nasmarowane, aby drzwiczki się nie otwarły, gubiąc tym samym zawartość znajdującą się w części ładunkowej.

Jak wiadomo, aby przyczepka samochodowa służyła długie lata, trzeba przeprowadzać cosezonowe prace konserwacyjne. Dzięki temu zachowasz ją w dobrym stanie i będziesz mógł bezpiecznie z niej korzystać niezależnie od pory roku.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe