Jeździsz z przyczepką? Poznaj zasady obowiązujące zimą! - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Jeździsz z przyczepką? Poznaj zasady obowiązujące zimą!

Jeździsz z przyczepką? Poznaj zasady obowiązujące zimą!

blog

Warunki atmosferyczne zimą utrudniają poruszanie się po drogach, które tą porą roku przez większość czasu pozostają śliskie i ośnieżone. Jazda w takich okolicznościach jest dla kierowcy tym trudniejsza, im większa masa prowadzonego samochodu lub zespołu pojazdów, na przykład auta osobowego wraz z przyczepką. Jakich zasad przestrzegać zimą, żeby dotrzeć do celu bezpiecznie?

 

Bezpieczna jazda z przyczepką zimą

 

Planując zimą poruszanie się z przyczepką zimą należy odpowiednio się do tego przygotować. Zacznij od przygotowania opon, które koniecznie muszą zostać zmienione na zimowe, ponieważ zapewni to lepszą przyczepność przyczepki samochodowej do nawierzchni, po której będzie się poruszać. Równie ważne jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wewnątrz kół – jeśli jest za niskie, ryzyko stracenia panowania nad pojazdem znacznie wzrasta. Załadowując przyczepkę trzeba rozkładać ciężar równomiernie, nie skupiając go wzdłuż osi, więc aby ograniczyć ruchy przewożonych materiałów w czasie jazdy, warto zabezpieczyć je za pomocą specjalnych pasów. Przed opuszczeniem garażu należy sprawdzić też stan i wytrzymałość haka holowniczego – w przypadku jego uszkodzenia, przyczepka może nawet odłączyć się od samochodu w czasie jazdy, co stwarza poważne zagrożenie nie tylko dla kierowcy, ale też dla pozostałych użytkowników drogi. Podczas poruszania się z przyczepką samochodową najważniejsze to pamiętać o płynnym i jednostajnym ruchu, bowiem nagłe hamowanie i gwałtowne ruszanie stwarzają ryzyko utraty panowania nad zespołem kierowanych pojazdów. Należy też pamiętać o regułach, które panują na drodze zawsze, nie tylko zimą, czyli o dostosowaniu prędkości do warunków i stanu nawierzchni – jeśli przyczepa wibruje oznacza to, że należy zwolnić.

 

Co zrobić w razie niebezpieczeństwa?

 

Kierowanie samochodem z przyczepą nawet pomimo starannego przygotowania ze strony prowadzącego może zaskoczyć, bowiem na drodze znajdują się przecież inne auta i piesi, którzy poprzez nieodpowiedzialne zachowania stwarzają ryzykowne sytuacje. W razie zagrożenia najlepiej jest oczywiście zahamować – jak to zrobić, kiedy kierowany samochód ciągnie przyczepę? Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że na śliskiej drodze przyczepność kół do nawierzchni jest mniejsza niż zwykle, co znacznie wydłuża drogę hamowania, dlatego należy zachować większy niż przy dobrej pogodzie odstęp między innymi pojazdami. Jeśli kierujący samochodem zauważy, że przyczepa drga, powinien zaczekać aż ustawi się ona równo z osią auta i wtedy lekko dodać gazu. Wykonanie tego manewru powinno ustabilizować cały zestaw.

 

Zima to trudny czas dla wszystkich kierujących samochodem z przyczepą, gdyż poruszając się po śliskiej nawierzchni bardzo łatwo można stracić panowanie nad tym dodatkowym elementem. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, jeszcze przed wyruszeniem w trasę należy odpowiednio się przygotować, na przykład zmieniając opony, natomiast będąc już na drodze trzeba przestrzegać ogólnie przyjętych zasad jazdy prowadzić samochód zachowując rozsądek i wzmożoną ostrożność.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe