Kalkulacje dla ubezpieczalni - o czym należy pamiętać? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Kalkulacje dla ubezpieczalni – o czym należy pamiętać?

Kalkulacje dla ubezpieczalni – o czym należy pamiętać?

blog

Jazda bez ubezpieczenia, w świetle prawa, jest wykroczeniem, za które grozi surowy mandat. Jednocześnie, posiadanie ważnej polisy chroni nas przed wysokimi kosztami związanego z naprawą pojazdu, w sytuacji kolizji lub wypadku.

Ubezpieczenie samochodu

Podstawową polisą, którą każdy z właścicieli pojazdów mechanicznych musi posiadać, jest ubezpieczenie OC. W ten sposób, zawierając umowę z ubezpieczalnią, zwalniamy się z odpowiedzialności za ewentualnie wyrządzone przez nas szkody, wskutek kolizji lub wypadku, innej osobie fizycznej. Kwoty te są jednak w pewien sposób z góry ograniczone, zapis dotyczący tego znajduje się w dokumentach. Przekraczając górną granicę sami musimy pokryć ewentualne koszty naprawy, które okazały być się wyższe od tych, które pokrywa ubezpieczenie. Dodatkową możliwością jest opłacenie autocasco, tak zwanego AC, które ubezpiecza nas przed wydatkami związanymi z transportem z miejsca zdarzenia do wskazanego warsztatu, pokrywa wynajem auta zastępczego czy często nawet reguluje rachunku za hotel, w przypadku sytuacji, która miała miejsce z daleka od domu.W wypadku, kiedy podczas kontroli policji okaże się, że nie posiadamy OC, nasze auto może zostać odholowane, a na nas czeka surowa kara na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Pierwsze ubezpieczenie pojazdu

Kwoty ubezpieczeń mogą różnić się w zależności od ubezpieczalni, którą wybierzemy, naszego wieku oraz doświadczenia na drodze. Warto jest, w takiej sytuacji, skorzystać z kalkulatorów, dostępnych w internecie, które obliczą nam składki, dzięki czemu będziemy mogli porównać oferty i wybrać najkorzystniejszą. Niezależnie od tego czy rejestrujemy auto czy przyczepę, najwięcej zapłacimy w momencie, kiedy nie mamy ukończonego 25. roku życia, często jest to kwota nawet o połowę wyższa niż dla trochę bardziej doświadczonego kierowcy. Istotne jest też jak długo posiadamy prawo jazdy – zazwyczaj zniżki dostają osoby, które dokument uzyskały przynajmniej trzy lata wcześniej. Pamiętajmy, że jeśli jesteśmy właścicielami lawety, musi być ona również ubezpieczona. Na cenę OC dla niej, poza wcześniej wspomnianymi czynnikami, wpływać będzie także ładowność.

Kalkulacja powypadkowa

W sytuacji, kiedy doprowadzimy do kolizji lub wypadku na drodze, niestety ubezpieczenie będzie kosztowało nas więcej niż dotychczas. Utratę zniżek ryzykujemy również, kiedy współdzielimy auto z młodym i niedoświadczonym kierowcą. Praktyką popularną jest też dopisywanie dorosłego: rodzica, opiekuna lub dziadka jako współwłaściciela. Chociaż zdecydowanie pozwoli nam to zaoszczędzić pieniądze, w razie wystąpienia zdarzenia na trasie, zniżki tracą obydwoje, niezależnie od tego kto prowadził samochód. Ich wysokość i w dużej mierze uzależniona jest od ubezpieczyciela, jednak większość firm bierze pod uwagę ilość szkód, koszty naprawy oraz to, czy była to nasza pierwsza kolizja. Statystycznie biorąc pod uwagę większość firm, po około dwóch – trzech latach jesteśmy w stanie wypracować dawną, atrakcyjną cenę ubezpieczenia.

Polisa często jest dużym kosztem, w szczególności dla młodych kierowców, którzy pierwszy raz ubezpieczają auto czy też przyczepę. Pamiętajmy, że wyjeżdżając na drogę bez OC narażamy się na duże koszty.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe