Kamper a przyczepa kempingowa - czym na urlop? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Kamper a przyczepa kempingowa – czym na urlop?

Kamper a przyczepa kempingowa – czym na urlop?

blog

Caravanning w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Jest to wspaniałe rozwiązanie dla obieżyświatów, lubiących być blisko natury, lecz jednocześnie zmęczonych spaniem pod często niewygodnym namiotem. Czym więc wybrać się na wakacje: kamperem czy z przyczepą kempingową?

Kamper – dla kogo?

Poszukując kampera najczęściej możemy natknąć się na, tak zwane, półintegry, czyli pojazdy, w których część mieszkalna połączona jest z szoferką. Łóżka opuszczane są tutaj zazwyczaj z sufitu, a co za tym idzie ograniczona jest mocno przestrzeń do spania. Droższe, lecz zarazem wygodniejsze, są modele ze zintegrowanym podwoziem. Są one zazwyczaj tworzone od podstaw przez producentów, co daje znacznie większe możliwości, jeśli chodzi o ich wyposażenie, dlatego uważa się je jedne z najbardziej luksusowych. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem są kamper-vany, które z wierzchu przypominają zwyczajne busy do przewozu towarów. Należą one do jednych z mniejszych, dzięki czemu świetnie sprawdzą się dla kierowców bez doświadczenia w prowadzeniu dużych pojazdów. Tutaj warto jest się zatrzymać, ponieważ bez wątpienia, dużą zaletą wyboru kampera jest fakt, że przy większości modeli wystarczające  jest prawo jazdy kategorii B. Podczas drogi dozwolone są wyższe prędkości, niż w czasie podróży z przyczepą, a także łatwiej jest wjechać w wiele miejsc.

Podróż z przyczepą

Podróżując po polskich drogach, nadal zdecydowanie częściej spotykamy przyczepy kempingowe. Jest to tańsza opcja, zarówno jeśli chodzi o zakup, jak i wynajem. Warto też dodać, że znacznie mniejsze są koszty jej serwisowania oraz ewentualnej naprawy. Jednak zanim zdecydujemy się na konkretny model, ważne jest, aby upewnić się, że posiadamy niezbędne uprawnienia – w sytuacji, gdy mamy jedynie prawo jazdy kategorii B, możemy prowadzić przyczepę lekką, której DMC, nie przekracza 750 kilogramów. Wybór tej formy noclegu zdecydowanie ułatwi nam krótkie wycieczki w czasie urlopu, ponieważ możemy ją odpiąć na polu kempingowym  i swobodnie podróżować już samym autem osobowym. Oczywiście przed wyruszeniem w trasę konieczne jest odpowiednie przygotowanie naszego samochodu do ciągnięcia dodatkowego ładunku.

Czym jechać na urlop?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który z pojazdów jest lepszy. Wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji czy też umiejętności, jako kierowców. Dużą rolę także odgrywa cel podróży. Jeśli wybieramy się w dalekie, zagraniczne eskapady, lepszym rozwiązaniem może wydać nam się kamper, z tego względu, że jest bardziej mobilny, a także prawo przewiduje wyższe dopuszczalne prędkości dla poruszających się nim. Jednak w takiej sytuacji, musimy pomyśleć o tym, w jaki sposób będziemy przemieszczać się na miejscu, w szczególności jeśli, planujemy dużo krótkich wyjazdów. Tu wyraźnie zaznacza się przewaga przyczepy. Planując  podróż zagraniczną, dobrze jest zapoznać się z lokalnymi przepisami, dotyczącymi nocowania. Niektóre kraje dopuszczają możliwość spania poza polami kempingowymi, jednak w wielu miejscach, jeśli zatrzymamy się na noc poza wyznaczonym terenem, może czekać nas kara.

 

Zanim zdecydujemy się na zakup kampera lub przyczepy kempingowej, warto jest zdecydować się na wypożyczenie, aby sprawdzić, które standardy bardziej nam odpowiadają. Kto wie, może jednorazowy wynajem przerodzi się w prawdziwą miłość do caravaningu?

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe