strona główna 5 blog 5 Kamper czy przyczepa kempingowa – co wybrać?

Kamper czy przyczepa kempingowa – co wybrać?

blog

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, więc najwyższy czas zaplanować letnie wyjazdy. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych urlopów organizowanych przez biura podróży są podróże na własną rękę, które niosą za sobą nie tylko możliwość odkrycia wielu interesujących miejsc, ale także przygodę dla całej rodziny. Podstawowym pytaniem, jakie należy zadać sobie organizując taki wypad, brzmi: kamperem czy autem z przyczepą kempingową

Zalety i wady kampera

Nowoczesne kampery dotarły do Polski stosunkowo niedawno – do tego czasu znane Polakom były jedynie przyczepy kempingowe, zwykle starszej produkcji. Auta przeznaczone do podróżowania produkowane są przez topowe firmy motoryzacyjne takie jak Volkswagen czy Mercedes. W związku z tym ich budowa opiera się na konstrukcji samochodów dostawczych tych firm. Takie wykonanie ułatwia prowadzenie pojazdu, zwłaszcza osobom, które wcześniej miały okazję zasiadać za kółkiem dostawczaka. Dla kierowców, którzy nie mieli styczności z większymi gabarytami, na początku jazda może sprawiać problemy, dlatego od razu po dokonaniu zakupu nie należy porywać się na kilkutysięczne trasy. Kamper ma bez wątpienia wiele zalet, należą do nich: łatwiejsze parkowanie niż autem z podłączoną przyczepą kempingową oraz szybsze zainstalowanie się na kempingu. Na plus wpływają również wymiary samochodu, które nie ograniczają wjazdu w niektóre, węższe zakamarki, gdzie jazda z przyczepą byłaby niemożliwa. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to mniejszych modeli, a nie tych podobnych rozmiarami do luksusowych autokarów.

Po zachwytach czas nieco ochłonąć i wspomnieć o wadach takiego rozwiązania. Pierwszym minusem, który już na początku zniechęci kupujących jest cena – nie chodzi tu tylko o zakup samego kampera, ale również o koszty jego utrzymania. Warto zaznaczyć, że nie jest to użytkowy samochód i pewnie większą część roku stoi grzecznie w garażu, czekając na kolejny wypad za miasto, jednak ubezpieczenie, sięgające średnio 500 złotych, należy uiszczać regularnie. Kosztowne są również naprawy, należy bowiem pamiętać, że oprócz usterek w samym domu na kółkach, mogą się one również pojawić w silniku i częściach auta.

Zalety i wady przyczepy kempingowej

Dla osób marzących o własnym domku letniskowym na kółkach, tańszym rozwiązaniem niż kamper jest przyczepa kempingowa. Ceny zależą oczywiście od marki, stanu, wieku sprzętu, chociaż kilkuletni egzemplarz można nabyć już za 8 tysięcy złotych. Mniejszym bólem dla portfela jest również ubezpieczenie – za jeden okres OC należy bowiem zapłacić jedynie 50 złotych. Zdecydowanym plusem takiego rozwiązania jest szybki demontaż balastu. Wyobraź sobie, że jedziesz na wakacje z rodziną, parkujesz na kempingu i za chwilę pojawia się pomysł pojechania do pobliskiego miasteczka na lody. Niestety przy lodziarni parking jest niewielki i trudno zaparkować większym autem. Właśnie w takich sytuacjach przyczepa kempingowa ma znaczną przewagę nad kamperem, wystarczy odpiąć ją i pozostawić na kempingu. Zyskujesz w ten sposób osobówkę bez dodatkowego balastu, a co za tym idzie wygodę i mniejsze spalanie. Zaletą wyboru takiego rozwiązania jest również niska awaryjność przyczepy, bowiem poza naprawami bieżącymi we wnętrzu nie jest ona narażona na większe usterki. Regularnie należy jedynie sprawdzać stan haka holowniczego. Prostota może być zarówno zaletą, jak i wadą – decydując się na przyczepę kempingową nie możesz liczyć na takie udogodnienia, jak np. prysznic, który znajdziesz w droższych kamperach. Do minusów należy także trudniejsze parkowanie i jazda, bowiem dodatkowy, duży balast znacznie obciąża auto i spowalnia je, dlatego należy zachować szczególną ostrożność na przykład podczas manewru wyprzedzania.

Kamper czy przyczepa kempingowa – co wybrać?

Nie można niestety jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie rozwiązanie będzie lepsze i bardziej uniwersalne, bowiem wszystko zależy od preferencji jednostki. Jeżeli cenisz sobie wysoki komfort i chcesz zainwestować więcej pieniędzy śmiało sprawdź ofertę dostępnych na rynku kamperów. Takie rozwiązanie nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi, które chcą mieć wszystko pod ręką i nie bawić się na postoju w dodatkowy montaż mediów. Kamper sprawdzi się także u fanów wycieczek objazdowych. Natomiast dla osób z mniejszym budżetem, które potrzebują noclegu podczas wakacji nad morzem, warto wybrać przyczepę kempingową. Będzie stanowiła mniejsze obciążenie dla domowego budżetu, a prawdopodobieństwo awarii jest znacznie mniejsze niż w przypadku większych aut.

Marząc o własnych, niepowtarzalnych podróżach, warto zainteresować się przyczepami kempingowym i lub kamperami. Wybór idealnego rozwiązania zależy tylko od Ciebie i Twoich oczekiwań. Jeżeli jednak nie wiesz, co sprawdzi się lepiej podczas Twoich wakacji, koniecznie najpierw wypożycz, a potem rozważ opcję kupna. Szkoda byłoby podejmować pochopną decyzję i patrzeć, jak przez lata zastawia Twój garaż.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe