strona główna 5 blog 5 Kamper i przyczepa kempingowa – jak przygotować je do zimy?

Kamper i przyczepa kempingowa – jak przygotować je do zimy?

blog

Nadchodząca zima sprawia, że wiele osób rezygnuje z podróżowania z przyczepami kempingowymi i powoli zastanawia się nad prawidłowym zabezpieczeniem sprzętu. Tylko dzięki właściwemu i zaplanowanemu działaniu unikniesz problemów podczas użytkowania przyczep w kolejnym sezonie. Jak przygotować kamper i przyczepę kempingową do zimy? W jaki sposób zająć się ich konserwacją?

Kamper i przyczepa kempingowa – miejsce postojowe na zimę

Przed szczegółowym zabezpieczaniem kamperów i przyczep do zimy niezwykle istotną kwestię stanowi wybór odpowiedniego miejsca postojowego. Ważne jest to, aby było ono bezpieczne, a jednocześnie nie przeszkadzało innym użytkownikom terenu. Jeśli posiadasz własną, ogrodzoną działkę, wystarczy jedynie znaleźć wystarczająco dużą, wolną przestrzeń w garażu lub na ogrodzie. Gdy natomiast nie jesteś właścicielem własnej posesji, najlepiej wynająć strzeżone miejsce parkingowe z monitoringiem (w związku z koniecznością odpalania kampera raz w miesiącu powinno być one zlokalizowane blisko domu). W tym przypadku świetnie sprawdzi się parking z możliwością ustawienia przyczepy pod dachem, co ochroni sprzęt przed opadami śniegu. Gromadząca się na poszczególnych elementach kampera warstwa śniegu może bowiem doprowadzić do przedostawania się wilgoci w szczeliny, a w konsekwencji zniszczenia drewnianych i metalowych elementów konstrukcji.

Przygotowanie przyczepy kempingowej do zimy

Po znalezieniu idealnego miejsca dla Twojej przyczepy lub kampera, wskazane jest stworzenie planu działania, znacznie ułatwiającego przygotowanie sprzętu do zimy. Na początku warto dokładnie umyć przyczepę, a następnie zabezpieczyć lakier pojazdu za pomocą specjalnego wosku. W kolejnym kroku powinno się dokładnie posprzątać wnętrze kampera (ze szczególnym uwzględnieniem lodówki, szafek oraz otworów wentylacyjnych i pozostawić je wszystkie lekko uchylone), usunąć śmieci i zbędne przedmioty, a także opróżnić zbiorniki z wodą i zalać je płynem konserwującym. Po skończeniu porządkowania, trzeba zdemontować butlę gazową i akumulator. Kampery należy również w pełni zatankować oraz zadbać o dostosowanie płynu chłodniczego do niskich temperatur. W taki sposób przygotowaną przyczepę można zimować na kołach lub podporach, w zależności od ciężkości konstrukcji – długie i ciężkie pojazdy najlepiej wesprzeć poprzez zwiększenie ciśnienia w oponach.

Konserwacja przyczepy kempingowej

Oprócz przeprowadzenia najważniejszych czynności porządkowych w przyczepie, powinno się wykonać kilka zabiegów konserwacyjnych, umożliwiających późniejsze, bezproblemowe korzystanie ze sprzętu. Gruntowne wywoskowanie powierzchni karoserii oraz usunięcie smoły i nafty pozwolą uniknąć pękania i nadmiernego rysowania lakieru. Przyda się również wymiana wadliwych elementów na nowe oraz sprawdzenie wszystkich instalacji. Ponadto należy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz przyczepy, która zmniejszy ryzyko gromadzenia się wilgoci i wytworzenia dobrych warunków dla rozwoju szkodliwych grzybów. Konserwację, a zarazem przygotowanie kampera na sezon zimowy najlepiej zakończyć przykryciem pojazdu wykonaną z folii, przewiewną plandeką, niezbyt grubą i dopasowaną do gabarytów przyczepy.

 

Przygotowanie przyczepy kempingowej do zimy warto rozpocząć od znalezienia chronionego i bezpiecznego miejsca postojowego. Nie bez znaczenia pozostaje wybór parkingu z zadaszeniem lub dużego garażu. Następnie, skrupulatne przeprowadzenie czynności porządkowych oraz konserwacyjnych sprawi, że nasz sprzęt będzie odpowiednio chroniony przed mrozem i w pełni sprawny podczas kolejnych wakacji.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe