Konserwacja hamulców tarczowych - co należy wiedzieć? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Konserwacja hamulców tarczowych – co należy wiedzieć?

Konserwacja hamulców tarczowych – co należy wiedzieć?

blog

Dbanie o sprawność naszego samochodu powinno stać się wyuczonym nawykiem. Sprawne hamulce są podstawą, która nie może zawodzić nawet na niezbyt długich trasach do pokonania. Na co zwrócić uwagę przy przeprowadzaniu konserwacji hamulców tarczowych? O czym należy wiedzieć? I czy w ogóle taka konserwacja ma sens? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Zalety przeprowadzania konserwacji hamulców

Konserwacja hamulców to czynność, która przeprowadzana regularnie, pozwoli osiągnąć wiele wymiernych korzyści. Przede wszystkim związana jest z mniejszymi wydatkami, które nie są niespodziewane, ponieważ dbanie wydłuża eksploatację poszczególnych części, dzięki czemu nie trzeba ich tak często wymieniać na nowe elementy. Ponadto pozwala na ochronę tarcz hamulcowych – poznanie ich grubości umożliwia uniknięcie całkowitego lub nierównomiernego ich zdarcia. Dodatkowo można wtedy sprawdzić czy hamulce wraz z tarczami odpowiednio i prawidłowo funkcjonują. Konserwując systematycznie hamulce w naszym samochodzie zyskamy jeszcze jedną, najważniejszą korzyść – bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

Kiedy wykonać konserwację tarcz hamulcowych?

No właśnie, kiedy wykonywać konserwację tarcz hamulcowych? Jak często? Najlepiej wyrobić sobie praktyczny nawyk i dokonywać konserwacji zawsze podczas wymiany klocków lub samych tarcz hamulcowych. Jest to szczególnie istotne dla kierowców, którzy sami wymieniają części w swoim samochodzie. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu oraz wykonać dokładne oględziny całego systemu hamulcowego w naszym pojeździe, co jest niezwykle ważne dla naszego bezpieczeństwa.

Na czym polega konserwacja tarcz hamulcowych?

Konserwacja tarcz hamulcowych to sprawdzenie ich stanu oraz dokonanie czynności czyszczących. Należy przyjrzeć się jak działa ruchomość zacisków w prowadnicach oraz czy siła przykręcenia jarzm zacisków do zwrotnic jest odpowiednia. Ponadto ważne jest także sprawdzenie równomierności i grubości zużycia okładzin oraz tarcz hamulcowych – to one wpływają na siłę hamowania i jego skuteczność. Dobrym pomysłem jest usunięcie korozji z tarcz hamulcowych, o ile nie jest ona zespolona z piastą koła. Zanieczyszczenia tarcz hamulcowych oraz korozja sprawiają, że tarcze nierównomiernie się obracają oraz zużywają. Ponadto taki stan może powodować drgania podczas hamowania, które mogą utrudniać bezpieczną jazdę.

Konserwacja hamulców tarczowych to bardzo ważna czynność, która znacznie podniesie bezpieczeństwo wszystkich osób podróżujących w danym pojeździe. Ponadto dzięki regularnej konserwacji tarcze hamulcowe będą w idealnym stanie, a co się z tym wiąże – będą długo sprawne i spełniające swoją funkcję. Podsumowując: naprawdę warto wyrobić sobie nawyk regularnego przeglądania i czyszczenia tarcz hamulcowych.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe