strona główna 5 blog 5 Konserwacja przyczep – jak dbać o przyczepę, aby służyła przez lata?

Konserwacja przyczep – jak dbać o przyczepę, aby służyła przez lata?

blog

Każdy pojazd wymaga należytej, a więc umiejętnej i regularnej dbałości o stan techniczny. Wyłącznie takie podejście jest w stanie zapewnić sprawność, która ma bezpośrednie przełożenie na komfort i bezpieczeństwo jazdy, a także na szeroko pojętą żywotność sprzętu. Dotyczy to również przyczep – zarówno kempingowych, jak i towarowych. Oczywistym jest utrzymywanie czystości zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz przyczepy, jednak to nie wystarczy, by cieszyć się jej sprawnością przez długi czas. Jak dbać o przyczepę, aby służyła przez lata? Na konserwację których elementów zwracać szczególną uwagę? Dlaczego okazuje się to tak istotne? W tym wpisie udzielamy odpowiedzi na niniejsze pytania. Zachęcamy do czytania!

Dlaczego zimowanie przyczep kempingowych jest tak ważne?

W przypadku przyczepy kempingowej, a więc tej przeznaczonej do wyjazdów rekreacyjnych, sezon użytkowania kończy się zazwyczaj wraz z nadejściem późnej jesieni i związanej z nią niesprzyjającej turystyce pogody. Zdecydowanie warto rozważyć zimowanie przyczepy poza sezonem urlopowym, a więc w jesienno-zimowych miesiącach. Niesprzyjające i często zmienne warunki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg, grad, wiatr, wilgoć i mróz nie działają korzystnie – zwłaszcza na karoserię, ale nie tylko. Stopniowo osłabiają również wszystkie inne podzespoły pojazdu. Zadaszone i suche pomieszczenie, w którym panuje optymalna temperatura to godne rozważenia i w dłuższej perspektywie zdecydowanie bardziej opłacalne rozwiązanie. Może być to zarówno wiata, garaż, jak i hala. W sytuacji, gdy nie ma możliwości zapewnienia odpowiednich warunków zimowania przyczepy we własnym zakresie, można skorzystać z usług przechowalni przyczep. Z pewnością przełoży się to na lepszy stan pojazdu, a z zalet tego rozwiązania będzie można cieszyć się na przestrzeni wielu kolejnych lat.

Konserwacja przyczepy kempingowej – co powinna uwzględniać?

Przez cały okres użytkowania należy unikać przedostawania się wilgoci do wnętrza. Oprócz zimowania przyczepy w przystosowanej do tego celu przechowalni, które powinno zostać poprzedzone sprawdzeniem i zabezpieczeniem wszystkich instalacji elektrycznych, wodnych i gazowych, istotną rolę w zakresie jej konserwacji odgrywa regularne weryfikowanie stanu technicznego układu hamulcowego. Dobrym pomysłem jest traktowanie tej czynności jako elementu przygotowań do każdej podróży. Równie ważne w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa okazują się przeglądy oświetlenia i ogumienia. Nie można dopuszczać również do jakichkolwiek zaniedbań czy opóźnień w wykonywaniu przeglądów serwisowych. Wyłącznie potwierdzona specjalistyczną weryfikacją sprawność pojazdu to gwarancja bezpiecznej wyprawy oraz możliwości wydłużenia żywotności, a co za tym idzie czasu komfortowej eksploatacji przyczepy.

Co powinna uwzględniać konserwacja przyczepy towarowej?

Jeśli chodzi natomiast o przyczepy towarowe, czyli te o czysto użytkowym przeznaczeniu, służące do przewożenia różnych towarów, kwestią priorytetową jest dbanie o stan techniczny układu hamulcowego. Oprócz tego z należytą wnikliwością i regularnością należy podejść do weryfikacji sprawności oświetlenia. Nie bez znaczenia pozostaje również kondycja ogumienia, które jest stale zużywane podczas intensywnej eksploatacji na różnych nawierzchniach i przy dużym obciążeniu przyczepy transportowanym załadunkiem. Co oczywiste, obciążenie przyczepy nie powinno przekraczać dopuszczalnej masy ładunku. Na szczególną uwagę zasługuje również konieczność cyklicznego korzystania z przeglądów serwisowych. Wszelkie wykryte podczas ich przeprowadzania usterki czy szkody eksploatacyjne mogą zostać wówczas w porę naprawione, co ma bezpośrednie przełożenie na żywotność poszczególnych podzespołów i realnie zwiększa bezpieczeństwo korzystania z przyczepy.

Mamy nadzieję, że niniejszy wpis dostarczył wartościowej wiedzy w zakresie konserwacji przyczep. Życzymy powodzenia w dbaniu o swoje pojazdy, by jak najdłużej bezpiecznie służyły!

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe