Konserwacja przyczepki samochodowej i kempingowej przed zimą - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Konserwacja przyczepki samochodowej i kempingowej przed zimą

Konserwacja przyczepki samochodowej i kempingowej przed zimą

blog

Jesteś posiadaczem przyczepy samochodowej lub kempingowej? Dobrze się składa, bo mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak poradzić sobie z zakonserwowaniem ich przed zimą. Dzięki temu będą dobrze służyć w sezonie letnim i poradzą sobie z każdym wyjazdem na wymarzone wakacje.

Konserwacja przyczepy kempingowej

Zdecydowanie najlepszym i najbezpieczniejszym wyjściem w przypadku konserwacji przyczepy kempingowej jest zamknięcie jej w ogrzewanym garażu, a jeśli takowym nie dysponujesz – nada się wiata, pod którą przyczepka będzie zabezpieczona przed śniegiem i lodem. Te rozwiązania można jednak łatwo ominąć, przykrywając pojazd specjalnym pokrowcem dla przyczep kempingowych, który powinien być odpowiednio przewiewny. Rezygnujemy z plandek nieprzepuszczających powietrza, ponieważ później mogą pojawić się problemy z wilgocią oraz grzybem.

Przed całkowitym przykryciem przyczepy należy jednak w niej dokładnie posprzątać – kurz i brud to ulubione środowisko do rozwoju bakterii. Trzeba także wysuszyć wszystkie schowki i szuflady. Można skorzystać z wentylatorów i podgrzewaczy elektrycznych, żeby przewietrzyć pojazd, jeśli nie istnieje możliwość zrobienia tego w naturalny sposób. Co ważne, trzeba zostawić otwarte otwory wentylacyjne dla odpowiedniej cyrkulacji powietrza wewnątrz przyczepy. We wszystkich zbiornikach dobrze jest spuścić wodę, a dla pewności przedmuchać instalację wodno-kanalizacyjną sprężonych powietrzem. Krany powinny zostać rozkręcone i w ten sposób pozostawione na okres zimy.

Przyczepę kempingową warto umyć także z zewnątrz. Dobrze jest zrobić to, korzystając z dużej ilości wody oraz płynu do mycia karoserii samochodowych. Ostatnią ważną kwestią jest to, czy pojazd zimuje na kołach, czy jednak są zdejmowane. Jeśli chodzi o jego bezpieczeństwo i higienę nie ma znaczenia, czy opony zostaną zdjęte. Jest to zabezpieczenie przede wszystkim przed ewentualną kradzieżą. Jeśli jednak przyczepa zimuje na kołach, zwiększamy w nich ciśnienie powyżej 3 barów, a jeśli opony są zdejmowane – rozstawiamy odpowiednie podpory, które utrzymają pojazd w danej pozycji.

Jak zakonserwować przyczepę samochodową?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, by sprawdzić wszelkie podzespoły występujące w przyczepie samochodowej, by nie zawiodły w nieodpowiednim momencie. Trzeba ją także dobrze umyć, a miejsca, w których doszło do ewentualnego uszkodzenia, oczyścić, odtłuścić i wysuszyć, a później nanieść na nie środek do cynkowania na zimno w sprayu. Po umyciu i przygotowaniu dobrze jest przechowywać przyczepę w garażu lub pod pokrowcem takim jak w przypadku przyczepy kempingowej.

Konserwacja, choć częściej dotyczy przyczepy kempingowej niż bagażowej, jest czymś, o czym każdy posiadacz takiego podzespołu pojazdów powinien wiedzieć. Wykorzystanie wskazówek, o których piszemy powyżej, pozwoli na dłuższą żywotność oraz bezproblemowe użytkowanie latem i o innych porach.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe