Konserwacja przyczepy na lato - o czym musisz pamiętać? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Konserwacja przyczepy na lato – o czym musisz pamiętać?

Konserwacja przyczepy na lato – o czym musisz pamiętać?

blog

Zbliża się lato, czyli czas kiedy wielu z nas wyciąga przyczepy z garaży, aby przewieźć nim rzeczy potrzebne do wakacyjnych wojaży. Wcześniej jednak ważne jest, aby odpowiednio przygotować ją do sezonu, żeby nie tylko niezawodnie nam służyła, lecz przede wszystkim nie stanowiła niebezpieczeństwa na drodze.

Sprawdź stan techniczny przyczepy

Przygotowując przyczepę do sezonu konieczna jest, przede wszystkim, dogłębna kontrola techniczna. Zacznijmy od sprawdzenia systemów hamowania i dokładnego smarowania linek. Kiedy laweta wyposażona jest w hamulce najazdowe, dobrze jest skierować ją do specjalistycznego warsztatu, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że są one w pełni sprawne. Jednak warto jest znać przyczyny ewentualnych problemów. Jeśli chociażby podczas jazdy, mamy wrażenie, że zatrzymujemy się z nierównomierną prędkością, przyczyn powinniśmy doszukiwać się w ocieraniu jednego z kół o okładziny hamulcowe.  W sytuacji, gdy sprzęt hamuje w czasie redukcji biegu wina może leżeć po stronie amortyzatorów, które też nie powinny umknąć naszej uwadze. Konieczne jest skontrolowanie wszystkich podzespołów. Po zimie, szczególnie jeśli korzystaliśmy z przyczepy również kiedy na dworze panowały niskie temperatury na powierzchni mogły pojawić się pęknięcia, część z nich zespawamy sami, jednak jeśli nie czujemy się pewnie – skorzystajmy z pomocy specjalistów. Oczywiście nie zapominajmy o oświetleniu, a co za tym idzie o przyjrzeniu się instalacji elektrycznej.

Konserwacja przyczepy

Po przeglądzie technicznym możemy przejść do działań, mających na celu zakonserwowanie przyczepy. Jeśli korzystaliśmy z niej zimą mogło dojść do uszkodzenia powłoki, przez środki zawierające sól, którymi posypuje się zlodowaciałe drogi. W takiej sytuacji dobrze jest zastosować cynkowanie na zimno, zabezpieczające powierzchnię lawety na nowo.  Dodatkowo nie zapominajmy o wymianie zużytych żarówek, do których mamy dostęp po odkręceniu wkrętów, stosowanych do mocowania elementów optycznych i odłączeniu przewodu elektrycznego. Koniecznie musimy pokryć smarem zamknięcia burt i osie zawiasów, które po szczególnie długim niekorzystaniu będą działać dosyć opornie.  Istotne jest również ogumienie; tutaj warto jest sprawdzić ciśnienie w kołach, co możemy zrobić niemal na każdej stacji benzynowej. Jeśli planujemy dłuższe trasy, dobrze jest zadbać o dodatkowe wyposażenie, takie jak linki wzmacniające, czy też koła zapasowe, które pomogą nam zadbać o nasz komfort oraz bezpieczeństwo w czasie podróży.

Jak skutecznie wyczyścić przyczepę?

Oczywiście, konieczne jest dokładne wyczyszczenie naszej przyczepy przed rozpoczęciem sezonu. Wbrew temu, co wiele osób może twierdzić, nie wystarczy tylko spłukanie jej wodą. Do mycia możemy korzystać z szamponów samochodowych, lecz także fantastycznie sprawdzą się preparaty na bazie cytrusów, które przygotujemy sami w domu. Zrezygnujmy z wszelkich żrących płynów, czy też tych na bazie soli, uszkadzających powłokę. Po dokładnym oczyszczeniu możemy przejść do polerowania – tutaj ważny jest nie tylko środek, który wybierzemy, lecz też specjalistyczna, miękka ściereczka.

Przyczepa, o którą będziemy dbać i ją odpowiednio konserwować, posłuży nam przez lata. Szczególnie istotne jest przygotowanie przed sezonem, jeśli przez miesiące stała ona nieużywana.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe