strona główna 5 blog 5 Lawety samochodowe – jakie występują?

Lawety samochodowe – jakie występują?

blog

Laweta przede wszystkim kojarzy nam się z działaniem pomocy drogowej, która zjawia się na miejscu wypadku, aby zabrać uszkodzone, niezdolne do dalszej jazdy pojazdy. Jednak jest to tylko jedna z wielu możliwości wykorzystania tego typu sprzętu, wszystko zależne jest od tego, jaki rodzaj lawety mamy do dyspozycji.

Właściwości techniczne, a rodzaje lawet samochodowych

Lawety samochodowe dzieli się ze względu na ich właściwości techniczne. Najczęściej wykorzystywane są modele z platformą oraz wózki platformowe. To one zazwyczaj przyjeżdżają na pomoc do poważniejszych wypadków drogowych, ponieważ dają możliwość automatycznego wprowadzenia na nie pojazdu, a także wiele jest wyposażonych w dodatkowe sterowniki, będące pomocne na przykład przy dachowaniu. Świetnie sprawdzają się również do transportu większych obiektów, jak łodzie czy używane są na przykład przy sprowadzaniu aut z zagranicy. Znacznie mniej bezpiecznymi są modele hakowe oraz łańcuchowe, które niestety w czasie drogi mogą uszkodzić auto, za sprawą stosowanych do mocowania łańcuchów, dlatego wykorzystuje się je głównie przy mocno zniszczonych obiektach. Za ich unowocześnioną wersję możemy wskazać lawety jarzmowe, gdzie stosowane są specjalne metalowe jarzma, dzięki którym zmniejsza się ryzyko pojawienia się usterki w czasie przewożenia obiektu na lawecie.

Wyposażenie lawety samochodowej

Wyposażenie lawety samochodowej będzie się różnić w zależności od wybranego przez nas modelu. Na ekwipunek standardowych powinny składać się najazdy, jeśli nie mają one akurat automatycznej platformy. Istotny jest również dyszel, który odpowiada za mocowanie przyczepy do ciągnącego ją pojazdu. O tym, jakie mamy możliwości załadunkowe mówi nam, między innymi ilość osi. Bardzo ważne jest, aby przed wyruszenie w trasę z lawetą, szczególnie jeśli nie korzystaliśmy z naszego sprzętu przez dłuższy czas, sprawdzić amortyzatory, które mocno wpływają na nasz komfort podróży. Istotne są również stabilizatory jazdy, które przydatne są w przypadku wysoko położonego środka ciężkości. Nie możemy również zapomnieć o oświetleniu, które musi być zgodne z panującymi aktualnie przepisami o ruchu drogowymi.

Jak wybrać lawetę?

Wybierając lawetę powinniśmy kierować się różnymi czynnikami. Istotne jest chociażby jakie uprawnienia posiadamy, ponieważ w przypadku wielu modeli konieczne będzie prawo jazdy kategorii B + E. Inny sprzęt będziemy kupować, kiedy ma być on wykorzystywany tylko do naszych prywatnych celów, a inny kiedy wiążemy z nim plany dotyczące działalności zarobkowej, jak auto pomoc czy sprowadzanie samochodów z zagranicy. W drugim przypadku dobrze będzie zwrócić uwagę na piętrowe, dające nam możliwość transportowania kilku pojazdów naraz. Jak wspominaliśmy, lawety świetnie sprawdzają się do przewożenia aut, motocykli, czy nawet łodzi, jednak często stosuje się je również w przypadku mebli, AGD I RTV, czy sprzętu budowlanego jak betoniarki o wózki widłowe. Zanim jednak zakupimy konkretną warto jest zapoznać się z jej specyfiką, skąd dowiemy się do czego jest ona przystosowana.

Lawety należą do zdecydowanie przydatnego wyposażenia. Jednak warto jest wybrać model idealnie dopasowany do naszych potrzeb, w czym na pewno pomogą nam fachowcy!

Tagi:

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe