Montaż bagażnika dachowego - zrób to sam! - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Montaż bagażnika dachowego – zrób to sam!

Montaż bagażnika dachowego – zrób to sam!

blog

Sezon zimowy oraz wczesna wiosna sprzyja wypadom na narty i snowboard, ponieważ sprzęt sportowy często ma nieregularne, dość duże gabaryty, dlatego najłatwiej przewieźć go w specjalnie do tego celu stworzonym bagażniku dachowym. Wiele osób decyduje się na zakup i samodzielny montaż tego elementu wyposażenia – całkiem słusznie, ponieważ po zapoznaniu się z kilkoma wskazówkami, każdy kierowca poradzi sobie z tym zadaniem.  

Wybór modelu

Przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się do czego bagażnik będzie służył oraz czy będziesz w nim przewozić narty czy torby i walizki? W pierwszym przypadku powinieneś postawić na wydłużony model – jego długość musi przekraczać wymiar sprzętu, natomiast opcją do transportu innych kształtów będzie pojemnik krótszy, ale szerszy. Gdy już znajdziesz odpowiedni typ dobrze przyjrzyj się dachowi swojego auta. Wielu producentów umieszcza na samochodach specjalne relingi, do których bezpośrednio można przymocować bagażnik. Do pojazdów, które nie mają takich rozwiązań, należy zakupić dodatkowe belki ze stopkami, które umożliwią montaż na karoserii. Do wyboru są listwy aluminiowe, nieco droższe, jednak nie wytwarzające dźwięków oraz produkty ze stali o trochę gorszej aerodynamice i wytrzymałości.

Montaż bagażnika dachowego

Po zakupie wybranego modelu, czas złożyć bagażnik. W tym celu, wbrew usłyszanym i osobistym przekonaniom, warto otworzyć i przeczytać dołączoną instrukcję obsługi – najpierw poleca się skręcać bagażnik na twardym podłożu, nie dokręcając zbyt mocno śrub, dzięki czemu będzie Ci łatwiej dopasować element do przytwierdzonych na dach belek. Po nałożeniu na dach otwórz go i ustabilizuj za pomocą zaczepów. W zależności od modelu kufra mogą to być, np. zaczepy Masterfit (które po przykręceniu musisz dokładnie zablokować, ustawiając płaski plastik w pozycji poziomej), zaczepy „U” lub systemy dociskowe (FasterClick). Zatem, kiedy zabraknie Ci miejsca w bagażniku, nie obawiaj się – możesz samodzielnie wykonać montaż bagażnika dachowego.

Bezpiecznej drogi!

Zamontowany na dachu bagażnik obciąża samochód o prawie 100 kilogramów, co powoduje, że środek ciężkości przesuwa się, a auto zachowuje się inaczej podczas jazdy. Należy pamiętać, że z dodatkowym balastem rozwijana prędkość nie powinna przekraczać 130 km/h, trzeba również wolniej wchodzić w zakręty i wziąć pod uwagę dłuższą drogę hamowania. Chcąc mieć pewność, że wszystko trzyma się jak należy, przed dalszą podróżą zaleca się przejechanie kilku kilometrów z ładunkiem i sprawdzenie, czy stan techniczny mocowań jest na najwyższym poziomie. Do czynności przygotowawczych należy także właściwe umiejscowienie bagażu w kufrze – pamiętaj, że najcięższe rzeczy umieszcza się między belkami a najlżejsze na jego skrajnych końcach, dzięki czemu zachowany jest odpowiedni balans w trakcie jazdy. O dodatkowym elemencie trzeba także myśleć podczas wjeżdżania do tuneli i parkingów podziemnych, ponieważ wysokość Twojego pojazdu razem z bagażnikiem zwiększa się o blisko 60 cm. Zachowanie powyższych środków pozwoli Ci bezpiecznie dotrzeć do miejsca docelowego oraz uniknąć ewentualnego mandatu i nieprzyjemnych zdarzeń drogowych.

Powiększenie bagażnika auta za sprawą dachowego kufra jest bardzo wygodnym i prostym zabiegiem. Przy odrobinie skupienia i dobrych chęci każdy jest w stanie poradzić sobie z montażem tego elementu. Wybierając się w daleką podróż samochodem, po zamocowaniu pojemnika, pamiętaj aby zastosować się do wszystkich środków ostrożności – zapewni to bezpieczeństwo Tobie i Twoim bliskim.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe