Opłata ViaTOLL - kiedy I gdzie obowiązuje? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Opłata ViaTOLL – kiedy I gdzie obowiązuje?

Opłata ViaTOLL – kiedy I gdzie obowiązuje?

blog

Osoby korzystające na co dzień tylko z aut osobowych często nie zdają sobie sprawy z tego, na czym polega system poboru opłat viaTOLL. Problem może jednak zacząć się w momencie, kiedy zdecydujemy się podłączyć do samochodu przyczepkę i nie spełnimy obowiązku, jakim jest instalacja viaBOXa. 

Czym jest opłata ViaTOLL?

ViaTOLL jest opłatą dla samochodów lub zespołów pojazdów, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Obowiązuje ona na wszystkich trasach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Rejestracji w systemie można dokonać przez stronę internetową i sfinalizować ją w dowolnym Punkcie Obsługi Klienta, gdzie również doładujesz konto i uiścisz kwotę za wypożyczenie viaBOXA, który koniecznie trzeba zamontować na przedniej szybie. W przypadku, jeśli nie dokonasz opłaty grozi Ci wysoka kara administracyjna za każdy dzień zwłoki. Pamiętaj, że jest ona nakładana nie na kierowcę, lecz właściciela pojazdu, co jest szczególnie istotne w wypadku osób prowadzących działalność gospodarczą – to właściciele firm odpowiadają w świetle prawa, a nie zatrudnieni przez nich kierowcy.

Opłata ViaTOLL a przyczepka

Jak wcześniej wspominaliśmy, opłacie viaTOLL podlegają wszystkie pojazdy, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Będą to ciągniki siodłowe, samochody ciężarowe, autobusy zawierające więcej niż 9 miejsc, a także auta z przyczepą, nawet campingową czy też mikrobusy.  Stawki uzależnione są tego, czym się poruszamy, długości wybranego odcinka i rodzaju drogi. W przypadku, gdy z przyczepki korzystasz okazjonalnie, ważne jest, aby urządzenie na przedniej szybie było odpowiednio zamocowane. Pieniądze ściągane są w sposób automatyczny, za każdym razem kiedy przejedzie się przez specjalne, ustawione przy drodze bramki, o czym informuje charakterystyczny dźwięk, wydawany przez viaBOX, gdy opłata zostanie ściągnięta z konta.

Gdzie obowiązuje opłata ViaTOLL?

Opłata egzekwowana jest w sytuacji, kiedy poruszasz się po określonych autostradach, drogach szybkiego ruchu czy niektórych drogach krajowych. Pełen wykaz odnajdziesz na stronie internetowej systemu viaTOLL. Obowiązek płacenia, w przypadku pojazdów powyżej 3,5 tony jest chociażby na drodze S11, na odcinku węzeł Poznań Północ – węzeł Poznań Zachód. Kary, jeśli chodzi o auta z przyczepką to 500 zł (za naruszenie obowiązku uiszczenia określonej kwoty), a także 250 zł (za używanie viaBOXU niezgodnie z przeznaczeniem i wprowadzenie nieprawidłowych danych o pojeździe). Ważne jest także posiadanie wystarczającej ilości środków na koncie, ponieważ za to również mogą grozić dodatkowe mandaty. Uprawnienia do kontroli pojazdów posiadają inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

Elektroniczny system poboru opłat viaTOLL obowiązuje na wielu odcinkach na terenie całego kraju, dlatego ważne jest, aby być zapoznanym z obowiązującymi zasadami, które są z nimi związane.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe