Pierwsza podróż kamperem - jak się przygotować? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Pierwsza podróż kamperem – jak się przygotować?

Pierwsza podróż kamperem – jak się przygotować?

blog

Już za miesiąc rozpoczną się wakacje i czas aktywnego podróżowania po całym świecie. Oprócz zorganizowanych wycieczek coraz większą popularnością wśród osób ceniących swobodę wypoczynku cieszą się samodzielnie zaplanowane wyjazdy, podczas których trasy pokonuje się za pomocą samochodów kempingowych. Jak przygotować się do pierwszej, wymarzonej podróży kamperem?  

Pierwsza podróż kamperem

Podróżowanie kamperem to sposób na tanie, a jednocześnie niezwykle wygodne przemieszczanie się po wybranej trasie. Jedną z największych zalet tego środka transportu jest niezależność, możliwość szybkiego przejazdu pomiędzy kolejnymi atrakcjami turystycznymi oraz szansa zmiany planu wycieczki bez niepokoju o znalezienie odpowiedniego miejsca noclegu. Niewątpliwą korzyść stanowi również obniżenie kosztów wakacji, pomniejszonych o opłaty za rezerwacje i pobyt w apartamencie. Podczas wyboru modelu kampera – jego zakupu lub wynajęcia – warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów. Przede wszystkim samochód kempingowy musi posiadać odpowiednie wyposażenie, być sprawny technicznie pod każdym względem, a co równie istotne dostosowany wielkością do liczby podróżujących nim osób.

Przed wyjazdem w trasę

Gdy zakupimy już wybrany kamper powinno się przyjrzeć się jego ogólnemu stanowi technicznemu dokonując podstawowej kontroli tworzących go części. Na początku najlepiej sprawdzić, czy wyposażenie auta właściwie spełnia swoje funkcje – łóżka dobrze się rozkładają, drzwiczki od szafek kuchennych nie wymagają naprawy, a okna są wystarczająco szczelne. Poza tym, trzeba także zbadać stan karoserii – istotne jest to, aby nie pojawiały się na niej ślady rdzy lub poważne wgniecenia. Komfort i bezpieczeństwo jazdy kamperem zapewni ponadto wymiana opon, wyrównanie ich ciśnienia i dokręcenie kół. Dodatkowo, przed wyjazdem w trasę wskazane jest upewnienie się, czy kierowca posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdu (w większości przypadków wystarczy prawo jazdy kategorii B) oraz wymaganą dokumentację samochodu.

Podróż kamperem – co ze sobą zabrać?

W czasie podróży kamperem może się przydać wiele rzeczy, których z reguły nie zabiera się na typowe wakacje w hotelu. Przygotowując się do wyprawy nie zapomnij o spakowaniu podręcznego zestawu narzędzi, zawierającego standardowe klucze oraz śrubokręty umożliwiające szybkie zreperowanie drobnych szkód. Z pewnością w kamperze swoje zastosowanie znajdzie zestaw przedłużaczy i przejściówek, podręczna apteczka, stół i krzesła oraz komplet ułatwiający codzienne porządki. Ponieważ na polach namiotowych zdarzają się awarie prądu, warto zaopatrzyć swój kamper w latarkę z dodatkowymi bateriami.

Podróżowanie kamperem to doskonały pomysł na spędzenie wakacji z przyjaciółmi lub całą rodziną. Zanim wyjedziemy w trasę nie powinniśmy zapominać o zrobieniu przeglądu technicznego auta i uzupełnienia niezbędnego wyposażenia. Przyda się także zainwestowanie w praktyczne akcesoria ułatwiające codzienny wypoczynek w samochodowej przyczepie.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe