Zabierasz konia w podróż? Sprawdź, co musisz wiedzieć - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Zabierasz konia w podróż? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Zabierasz konia w podróż? Sprawdź, co musisz wiedzieć

blog

Dla właścicieli koni nie lada wyzwaniem jest ich transport. Ze względu na gabaryty nie można tych zwierząt przewozić w samochodzie osobowym, jak na przykład psa czy kota. Do tego służy specjalnie przystosowana przyczepa. O czym należy pamiętać, zabierając rumaka w podróż?

W czym przewozić konia?

Do przewożenia konia służy specjalna przyczepka, nazywana bukmanką. Ma ona dwie osie i zabudowę poliestrową – jest w stanie przewieźć ładunek o masie ponad 1500 kg. Najlepsze modele posiadają amortyzatory, automatyczne koło podporowe, a także szczelną podłogę wyklejoną gumą. W bukmance można transportować jednego lub dwa konie, a o ich komfort zadba specjalny system bezpieczeństwa oraz regulowana wysokość przedniej sztangi.

Oswojenie z przyczepą

Warto pamiętać o tym, że koń, który nigdy nie jeździł przyczepą, zwłaszcza jeśli jest wiekowy, może mieć pewne opory przed wejściem do niej. Trzeba najlepiej kilka tygodni przed planowaną podróżą rozpocząć proces oswajania z przyczepą i nauki wchodzenia do niej. Nie należy robić tego na kilka minut przed odjazdem, ponieważ zwierzę będzie zestresowane, a umieszczanie go w bukmance na siłę z pewnością wpłynie negatywnie na jego samopoczucie. Dobrym pomysłem podczas nauki wchodzenia do przyczepy jest nakarmienie konia w środku – wywoła to bowiem pozytywne skojarzenia i sprawi, że zwierzak będzie chętnie podróżował.

Podczas podróży

Niektóre przyczepy zawierają dwa boksy – Twojemu zwierzakowi będzie dużo raźniej, jeśli podczas podróży będzie miał towarzysza. Musisz jednak pamiętać o tym, że powinno to być znajome dla niego zwierzę – na przykład kolega ze stajni, którego Twój pupil darzy sympatią. Złym pomysłem jest wprowadzenie do tak małego pomieszczenia zupełnie obcych sobie zwierząt, bowiem mogą się nie polubić, albo próbować poznać podczas transportu – a temu często towarzyszy wierzganie, obwąchiwanie czy nerwowe kwiczenie. Nie powinno się przewozić klaczy z ogierem, bowiem zwierzęta te mają dużą siłę i w trakcie podróży mogą nawet zniszczyć boks, byle tylko się do siebie dostać. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo swojego wierzchowca – w sklepach ze sprzętem jeździeckim można kupić specjalne ochraniacze, które ochronią nogi, kopyta i stawy skokowe. Przydatne jest również okrycie na ogon, które zapobiega ocieraniu się konia podczas opierania się zadem w czasie transportu.

Zgodnie z prawem

Istotnym aspektem związanym z transportem koni jest także prawo. Zgodnie z przepisami, jednorazowa podróż nie może trwać dłużej niż 24 godziny, ponadto obowiązkowo trzeba robić przerwy minimum co 8 godzin, aby dać koniom wodę oraz paszę i pozwolić na swobodne rozchodzenie. Najlepiej byłoby jednak, gdyby podróż trwała nie dłużej niż 10 godzin – to czas optymalny dla tego typu zwierząt.

Bezpieczeństwo konia w podróży jest bardzo ważne, dlatego należy stosować się do kilku zasad i przede wszystkim – dostosować warunki do jego wielkości oraz przyzwyczajeń. Spełnienie tych wszystkich aspektów sprawi, że zwierzę będzie się czuło komfortowo i bez problemu zniesie transport. Kliknij tutaj, aby sprawdzić naszą ofertę przyczep dla koni.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe