strona główna 5 blog 5 Poradnik dla początkujących: jak prawidłowo załadować i zabezpieczyć łódź na przyczepie?

Poradnik dla początkujących: jak prawidłowo załadować i zabezpieczyć łódź na przyczepie?

blog

Załadunek i zabezpieczenie łodzi na przyczepie może być trudnym zadaniem dla początkujących, ale z odpowiednią wiedzą i praktyką można uniknąć problemów podczas transportu oraz zagwarantować bezpieczny przewóz łodzi, a tym samym bezpieczeństwo dla pojazdu i innych użytkowników drogi. Poniżej przedstawiamy kilka prostych wskazówek, które pomogą w prawidłowym załadowaniu i zabezpieczeniu łodzi na przyczepie. 

Jaką przyczepę wybrać do przewozu łodzi?

Na początku warto w ogóle zastanowić się, na jakim rodzaju przyczepy najlepiej będzie przetransportować łódź. Aby ta czynność mogła przebiegnąć sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie, należy wybrać takie rozwiązanie, które jest przeznaczone właśnie do przewozu łodzi. Specjalnie dostosowana przyczepa to zdecydowanie najlepsza opcja, gdyż cechuje się ona odpowiednio dużą powierzchnią oraz solidną konstrukcją. Nie bez znaczenia pozostaje także to, jakim rodzajem sprzętu dysponujemy i jaką wagą się on charakteryzuje. Różne łodzie mogą posiadać zupełnie inne wymagania dotyczące bezpiecznego przewozu. Zatem wybrana przez nas przyczepa musi być nie tylko odpowiednio duża, ale również charakteryzować się określonym udźwigiem. 

Jak prawidłowo zabezpieczyć łódź?

Przejdźmy zatem do kluczowego pytania: jak powinien przebiec poprawny załadunek łodzi na przyczepę? Po pierwsze należy zadbać o to, aby wszystkie klapy i włazy łodzi były szczelnie zamknięte. Poza tym warto zabezpieczyć wszelkie elementy, które mogą wystawać poza kadłub –  sprawę może ułatwić dobrej jakości taśma. Nie zapominajmy także, aby zdjąć żagle i je zwinąć, jeśli oczywiście występują. Następnie łódź mocujemy do przyczepy, posługując się specjalnymi taśmami transportowymi. Koniecznie upewnijmy się również, że przyczepa jest równo ustawiona i stabilna, a łódź dobrze wycentrowana. Taśmy transportowe muszą być z kolei odpowiednio napięte, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo przejazdu. Unikajmy jednak zbędnych obciążeń – z pokładu należy usunąć wszystko, co możliwe i co nie wymaga transportowania na przyczepie. 

Wymogi dotyczące przewozu łodzi

Podczas załadunku łodzi na przyczepę nie możemy również zapominać o pewnych istotnych wymogach. Przyczepa do transportu łodzi musi przede wszystkim charakteryzować się wystarczająco dużą powierzchnią oraz dopuszczalną masą całkowitą (DMC). Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że nie każdy kierowca jest uprawniony do prowadzenia pojazdu z przyczepą. Niekiedy holowanie dużej łodzi może wymagać prawa jazdy kategorii B+E. Należy więc mieć tego świadomość, jeszcze zanim zdecydujemy się na samodzielny przewóz łodzi. Poza tym nie zapominajmy też, że przyczepa musi posiadać aktualną tablicę rejestracyjną, odpowiednie oświetlenie oraz dobry stan techniczny umożliwiający przejazd. 

Choć na pierwszy rzut oka kwestia odpowiedniego załadunku i zabezpieczenia łodzi na przyczepie może wydawać się skomplikowana i trudna, to jednak zapoznając się z powyższymi wskazówkami, z pewnością unikniemy problemów, a tym samym zagwarantujemy sobie bezpieczny przejazd. Przewóz łodzi może zatem przebiec naprawdę sprawnie, nawet w przypadku osób początkujących.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe