Porządki w ogrodzie. Czym wywozić gałęzie I liście? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Porządki w ogrodzie. Czym wywozić gałęzie I liście?

Porządki w ogrodzie. Czym wywozić gałęzie I liście?

blog

Nadeszła jesień, a więc czas ostatnich porządków w ogrodzie przed nadejściem zimy. Zgrabione liście i gałęzie nie szpecą już trawników, jednak wciąż zalegają na posesji i nie do końca wiadomo co z nimi zrobić. Można wykorzystać je jako okrycie roślin przed mrozem, albo pozbyć się ich całkowicie. W jaki sposób?

Jeśli sami nie mamy kompostownika, ani sąsiada, który chętnie przyjmie liście do kompostu, powinniśmy zasięgnąć informacji na temat lokalnych miejsc, w których przyjmuje się tego rodzaju odpady. Często bowiem istnieje możliwość nabycia specjalnych worków, które po zapełnieniu liśćmi zbierane są przez służby miejskie. Ponadto można zawieźć je do miejskich kompostowni i punktów składowania odpadów zielonych. Niezależnie od sposobu ich utylizacji odpady trzeba jakoś przewieźć, a do tego celu warto kupić przyczepę – jaką?

Przyczepy z nadstawkami burtowymi

Klasyczny rodzaj przyczep obudowanych nadstawkami o różnej wysokości pozwalają na bezpieczny transport liści i gałęzi. Najlepiej jeśli materiały organiczne nie będą przewożone luzem, a znajdą się w workach bądź skrzyniach – dzięki temu łatwiej będzie opróżnić przyczepę i nie zajdzie ryzyko zwiewania z niej liści. Nierzadko do takich środków transportu można dokupić plandekę wraz ze stelażami, co dodatkowo zabezpieczy przewożony ładunek.

Przyczepy z plandeką

To przyczepa z metalową ramą, która jest dodatkowo zaopatrzona w plandekę umieszczoną na stelażu o określonej wysokości. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na wymiary, DMC (Dopuszczalną Masę Całkowitą) i ładowność – te powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Przewożenie liści i gałęzi w tego rodzaju przyczepach jest o tyle wygodne, że nie wymaga dodatkowego zabezpieczania odpadów – można załadować je bez dodatkowych osłon i obaw, że liście zostaną zdmuchnięte przez wiatr.

Przyczepy z nadstawkami siatkowymi

Przyczepy z nadstawkami siatkowymi wyposażone są w ramę, którą tworzy metalowa siatka (wykonana zwykle z ocynkowanej stali). W zależności od potrzeb może mieć ona różną wysokość. Zaleca się, by zapakować odpady w specjalne worki i związać – jeśli jednak chce się ułożyć je luzem, to warto przygnieść liście gałęziami lub na górę przyczepy założyć materiał zabezpieczający przewożone odpady.

Wywrotki

Szczególnie wygodnym rodzajem przyczep są wywrotki. To obudowane metalowymi burtami przyczepy, które dzięki specjalnemu mechanizmowi unoszącemu je, umożliwiają wyładowanie całej zawartości bez dodatkowego wysiłku. Łatwo zatem pozbyć się liści w miejskim kompostowniku czy punkcie składowania odpadów zielonych, a jedyna praca jaką należy wykonać, to załadowanie ich na przyczepę.

Liście i gałęzie są szczególnym rodzajem odpadów, które powinny być zebrane z trawników przed nadejściem zimy. Jeśli jest się właścicielem ogrodu bądź firmy z podwórzem, o które trzeba samodzielnie zadbać, należy pozbyć się tych odpadów w odpowiedni sposób. Najprostszym z nich jest wywiezienie ich przy pomocy przyczepy, która będzie przydatnym narzędziem zapewne nie tylko w pracach ogrodowych.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe