strona główna 5 blog 5 Przewóz materiałów objętościowych i sypkich

Przewóz materiałów objętościowych i sypkich

blog

Przewóz materiałów objętościowych i sypkich to wymagające zadanie, w którym trzeba wykazać się umiejętnościami i doświadczeniem. Te czynniki muszą być jednak wsparte odpowiednim sprzętem, za pomocą którego przetransportujesz ładunek.

Transport materiałów objętościowych i sypkich

Do najpopularniejszych sprzętów do przewozu tego typu materiałów należą wywrotki oraz kippry, które dzięki swojej budowie gwarantują bezpieczny transport. Aby przewieźć materiały sypkie i objętościowe nie trzeba posiadać dodatkowych uprawnień lub ukończonych kursów, wystarczy prawo jazdy kategorii B. Jednakże waga ładunku, który jest przewożony nie może przekraczać 3,5 tony, a zgodnie z zasadami Kodeksu Ruchu Drogowego, aby przetransportować ładunek cięższy należy posiadać prawo jazdy kategorii B+E, czyli samochód osobowy z przyczepą. Aby przewóz materiałów objętościowych i sypkich był bezpieczny należy upewnić się, że przyczepa nie spowoduje samozapłonu towarów.

Wyposażenie wywrotek

Wywrotki i kippry stosowane do przewozu materiałów objętościowych oraz sypkich to urządzenia najazdowe z zaczepem, które podłącza się do samochodu osobowego za pomocą haku. Burty wywrotki są stalowe lub aluminiowe oraz posiadają uchwyty oraz haki mocujące, dzięki którym można założyć odpowiednią plandekę, która zapobiega wysypywaniu się materiału podczas przewozu. Skrzynie tego typu przyczep bywają jedno lub trzystronno wywrotowe, dzięki czemu można zrzucić towar w dogodnym miejscu. Warto wiedzieć, że standardowym wyposażeniem takich urządzeń jest hydrauliczna pompa elektryczna. Niektóre modele wywrotek posiadają również drabinkę przednią, która służy do ochrony towaru wypadnięciem. Aby zapobiec przemieszczaniu się materiałów, a przez to uniknąć samozapłonu podłoga wywrotki jest wykonana ze sklejki wodoodpornej antypoślizgowej lub ze sklejki wyłożonej blachą ocynkowaną. Każda wywrotka lub kipper posiada instalację oświetleniową, która jest wymagana przez Kodeks Ruchu Drogowego.

Materiały objętościowe i sypkie – jakie to?

Za pomocą takich sprzętów najazdowych, do których zalicza się przyczepy z burtami można przewozić wiele towarów. Do materiałów objętościowych i sypkich zalicza się materiały budowlane oraz artykuły spożywcze ze względu na swoje właściwości użytkowe. Do materiałów budowlanych zalicza się żwir, cement, piasek, gips, rudę, sól drogową, żużel, nawozy sztuczne, węgiel, gruz, wapno oraz kruszywa. Artykułami spożywczymi, które mogą być przewożone wywrotkami są pasze, zboże, ziarno, ryż, cukier, mąkę, sól, kawę, a także orzechy. Aby przewóz takich materiałów był bezpieczny należy je odpowiednio przygotować do transportu i zabezpieczyć.

Bez względu na to, co przewozisz na wywrotce lub kipperze upewnij się, że robisz to zgodnie z przepisami ruchu drogowego, a materiał jest odpowiednio zabezpieczony. Współczesne sprzęty do przewozu materiałów objętościowych i sypkich posiadają wiele udogodnień, które ułatwią transport i wyładunek towaru.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe