Przewożenie motocykli i quadów: kluczowe elementy zabezpieczenia - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Przewożenie motocykli i quadów: kluczowe elementy zabezpieczenia

Przewożenie motocykli i quadów: kluczowe elementy zabezpieczenia

blog

Chcesz przetransportować na przyczepie motocykl lub quad, ale nie wiesz, jak zrobić to w prawidłowy sposób? Spokojnie! Przewożenie tego typu pojazdów może początkowo wydawać się ciężkim zadaniem, jednakże z odpowiednią wiedzą i dobrymi akcesoriami możemy sprawnie przemieścić motocykl lub quad. W tym artykule znajdziesz cenne wskazówki i porady, dzięki którym z łatwością zadbasz o bezpieczny transport tych pojazdów.

Transport motocykli

Transportując motocykle, najważniejszą rzeczą jest oczywiście bezpieczeństwo. Dlatego też podczas załadunku pojazdu na przyczepę musimy upewnić się co do jego stabilności. Motocykl powinien być ustawiony w pozycji pionowej przodem do kierunku jazdy. Jeśli jest on przechylony, trzeba nieco poluzować pasy mocujące, a następnie je poprawić, ściągając równomiernie obie strony. Ogólnie rzecz biorąc do transportu motocykla nie jest wymagana przystosowana do tego przyczepa – może to być nawet płaska platforma pozbawiona szyn (oczywiście pod warunkiem, że pojazd będzie dobrze zamocowany i stabilny).  Jednakże najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj wykorzystanie specjalnej lawety. To innowacyjny transporter, który cechuje się solidnym wykonaniem oraz dodatkowym wyposażeniem przystosowanym do przewożenia motocykli. 

Transport quadów

Jak natomiast wygląda bezpieczny przewóz quadów? Tutaj istnieją różne sposoby, w zależności od liczby i rozmiaru transportowanych pojazdów. Jednakże niezmiennie podstawę stanowi w tej kwestii odpowiednia przyczepa czy platforma, na której quad powinien być stabilnie załadowany z wykorzystaniem uchwytów i pasów mocujących. Podobnie jak w przypadku motocykla, tego typu pojazd również musi być umieszczony w pozycji pionowej. Szczególną uwagę zwróćmy tutaj z kolei na mocowanie kół quada – pasy powinny być poprowadzone wokół ich osi, aby uniknąć drgań w czasie przejazdu. Niekiedy nawet zaleca się całkowite zdemontowanie kół, żeby zapobiec właśnie uderzeniom i uszkodzeniom podczas transportu. 

Akcesoria do transportu motocykla i quada

Aby jednak było możliwe odpowiednie zabezpieczenie sprzętu, nie obędzie się bez pewnych akcesoriów. Oczywiście najważniejszym elementem jest tutaj przyczepa. Poza nią nie powinniśmy zapominać także o rekwizytach mocujących, takich jak uchwyty, pasy, blokady zawieszenia czy kołki lub szyny. Ich zadaniem jest zapobieganie przemieszczaniu się motocykla lub quadu podczas transportu. Warto również wykorzystywać specjalne osłony i pokrowce, które chronią pojazd przed warunkami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami. W szczególności dobrze jest tutaj zabezpieczyć takie elementy jak kierownica, błotniki czy zbiornik paliwa, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń w czasie przewozu.

Bezpieczne przewożenie quadów i motocykli wymaga nieco zaangażowania, jednakże jest istotne nie tylko dla zapewnienia stabilności podczas jazdy, ale także dla bezpieczeństwa innych osób na drodze. Dlatego też dobór odpowiedniej przyczepy czy akcesoriów mocujących może być tutaj kluczowy. Z uwzględnieniem powyższych wskazówek z pewnością podołasz temu zadaniu!

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe