Przewożenie sprzętu wodnego - czym i jak to zrobić? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Przewożenie sprzętu wodnego – czym i jak to zrobić?

Przewożenie sprzętu wodnego – czym i jak to zrobić?

blog

Dni stają się coraz cieplejsze, dlatego miłośnicy sportów wodnych z radością planują rozpoczęcie nowego sezonu. Aby odpowiednio się do niego przygotować, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób transportować sprzęt wodny. Czym przewozić go i jak to zrobić w praktyce? Oto kilka ważnych informacji.  

Jak przewozić sprzęt wodny?

Zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju coraz więcej osób decyduje się na podróżowanie z własnym sprzętem wodnym. Najczęściej są nim kajaki, mniejsze i większe łódki, a także zyskujące popularność deski surfingowe. W zależności od gabarytów sprzętu, można go przewozić za pomocą specjalnie dopasowanego bagażnika dachowego lub przyczepki. Istotne jest to, aby przed przygotowaniem wybranych sprzętów do podróży zwrócić uwagę na stan samochodu, zwłaszcza pod względem jego wytrzymałości i limitu dopuszczalnego obciążenia. Poza tym, wybierając odpowiednie elementy do przewozu łódek i desek trzeba zadbać o to, by pozwoliły one zapobiegać nieoczekiwanemu przesuwaniu się sprzętu.

Bagażniki do sprzętu wodnego

Spośród dostępnych na rynku produktów można znaleźć wiele propozycji bagażników samochodowych ułatwiających podróżowanie ze sprzętem wodnym. Są nimi na przykład nowoczesne bagażniki do kajaków pozwalające bezpiecznie przewozić sprzęt dzięki solidnemu stelażowi z aluminium oraz wysuwanym częściom ułatwiającym załadunek i wyładunek kajaka. Na uwagę zasługują również bagażniki na deski surfingowe wyposażone w przyciskowy system blokowania i rozsuwaną konstrukcję umożliwiającą dostosowanie bagażnika do wielkości transportowanego sprzętu. Ponadto, do przewożenia niewielkich łódek wykorzystuje się także wytrzymałe pasy transportowe, posiadające specjalne klamry zabezpieczające sprzęt przed zmianą pozycji w czasie jazdy.

Przewożenie sprzętu wodnego a kodeks drogowy

Odpowiednie zamontowanie sprzętów wodnych to gwarancja komfortu podróży, a co równie istotne – bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Przed wyruszeniem w trasę warto przypomnieć sobie o tym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami duże elementy umieszczone na aucie i wystające poza jego obręb (jednak na odległość nie większą niż 2m, z przodu 0,5 m oraz szerokość 1,5m) powinny być oznakowane pomarańczowymi lub czerwonymi chorągiewkami. Na poprawę stabilności kajaków i łódek, a w związku z tym płynności przejazdu wpływa dodatkowo umieszczenie ich we właściwej pozycji – najlepiej do góry dnem.

Przewożenie sprzętu wodnego we właściwy sposób wymaga wcześniejszego zakupu wysokiej jakości wyposażenia. Do transportu kajaków i desek surfingowych idealnie sprawdzają się przede wszystkim wytrzymałe bagażniki dachowe oraz specjalne pasy mocujące. Podczas jazdy z dodatkowym obciążeniem zawsze trzeba zachowywać szczególną ostrożność, przestrzegać utrzymywania stałej prędkości i unikać nagłych manewrów, które mogłyby wypłynąć na osunięcie się sprzętu.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe