strona główna 5 blog 5 Przewożenie sprzętu wodnego – co warto wiedzieć?

Przewożenie sprzętu wodnego – co warto wiedzieć?

blog

Spędzając wakacje w Polsce warto skorzystać z jej naturalnych walorów w postaci morza, jezior, rzek i wielu innych akwenów. Tak sprzyjające warunki do wypoczynku nad wodą powodują, że Polacy coraz chętniej decydują się na wybór wodnych aktywności sportowo-rekreacyjnych. Uprawiane są one albo na wzburzonych wodach Morza Bałtyckiego, albo malowniczych, polskich jeziorach i rzekach.

Przewożenie sprzętu wodnego – co warto wiedzieć?

Najczęściej przewożonym w Polsce sprzętem wodnym są kajaki, niewielkich rozmiarów łódki, deski windsurfingowe i kitesurfingowe, żagle, maszty, wiosła oraz inne akcesoria, będące elementami ich wyposażenia. Kajaki najbezpieczniej jest transportować na dachu auta, jednak trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie ich ułożenie. W przypadku niewielkich łódek można wybrać przyczepkę. Coraz większą popularnością, szczególnie wśród młodych ludzi, cieszą się deski windsurfingowe i kitesurfingowe. Należy jednak bardzo uważać przy przewozie, ponieważ ich zewnętrzne powłoki są wyjątkowo śliskie, co wymaga zastosowania dodatkowych zabezpieczeń gwarantujących ochronę i stabilność.

Istnieją dwie główne metody transportu sprzętu wodnego. Pierwszą z nich jest skorzystanie z odpowiednio przystosowanej do takiego przewozu przyczepki. Drugim rozwiązaniem jest samodzielne umiejscowienie go na dachu samochodu, co cieszy się największą popularnością wśród amatorów sportów wodnych. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach przy przewożeniu tego typu rzeczy, aby nie uszkodzić ani sprzętu ani swojego samochodu, a także nie spowodować zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Odpowiedni i bezpieczny transport sprzętu wodnego na dachu samochodu zależy przede wszystkim od posiadania możliwości zamontowania bagażnika dachowego, ponieważ nie we wszystkich modelach pojazdów jest taka opcja. Należy umieścić na nim jakiś miękki materiał, wykonany np. z gąbki, aby zamortyzować ewentualne otarcia karoserii oraz wyeliminować przesuwanie się sprzętu wodnego, które mogłoby doprowadzić do jego zniszczenia. Przed planowaną podróżą warto również sprawdzić wytrzymałość dachu samochodu, ponieważ przekroczenie dopuszczalnego limitu może spowodować uszkodzenie pojazdu. Kajaki i niewielkiej wielkości łódki powinno się umieszczać na belkach bagażnika do góry dnem, a następnie przymocować w taki sposób, aby były one stabilne i nie przesuwały się w żadną stronę. Najlepiej zrobić to za pomocą co najmniej dwóch, odpowiednio naciągniętych pasów transportowych, wyposażonych w klamry. Należy także zadbać o to, żeby pasy były zawinięte w taki sposób, aby nie hałasowały w trakcie przewożenia sprzętu. Warto również pamiętać o zabraniu ze sobą kilku zapasowych pasów.

Jeśli chcemy zachować bezpieczeństwo przy transporcie sprzętu wodnego, to należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, które reguluje artykuł 61 Kodeksu Drogowego. Zapis ten informuje o konieczności oznakowania wystającego z przodu pojazdu ładunku dwoma czerwonymi pasami lub pomarańczową chorągiewką, a z tyłu pasami w kolorze białym i czerwonym. Istotna jest również kwestia wymiarów przewożonego sprzętu wodnego, ponieważ nie może on wystawać z tyłu na odległość większą niż 2m, z przodu 0,5m oraz na szerokość 1,5m licząc od siedzenia kierowcy. Przed planowaną zagraniczną podróżą należy dokładnie zapoznać się z tamtejszymi obowiązującymi przepisami, ponieważ mogą się one różnić od polskich uregulowań prawnych. Przestrzeganie powyższych zasad będzie miało wpływ nie tylko na bezpieczny i bezproblemowy przewóz sprzętu wodnego, ale także szybszy jego załadunek i wyładunek, co pozwoli dłużej cieszyć się ulubioną formą wodnej rekreacji.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe