strona główna 5 blog 5 Przyczepa dwuosiowa – poznaj jej najważniejsze zalety

Przyczepa dwuosiowa – poznaj jej najważniejsze zalety

blog

Ogólny podział przyczep samochodowych obejmuje dwa typy: jedno- i dwuosiowe. Zasadniczo różni je tylko liczba kół, jednak przekłada się ona na wiele innych cech poszczególnych modeli, które bezpośrednio wpływają na komfort i bezpieczeństwo użytkowania każdego z nich – jakie są więc ich dobre i złe strony? W tym artykule poznasz charakterystykę i najważniejsze zalety przyczepy dwuosiowej.

 

Stabilność przyczepy dwuosiowej

 

Obecność dwóch osi w przyczepie sprawia, że jest ona dużo bardziej stabilna. Przy przyczepie dwuosiowej maleje więc ryzyko, że przewróci się lub odłączy od samochodu podczas wykonywania manewrów. Co prawda między tym typem a przyczepą jednoosiową wyróżnia się jeszcze kilka modeli pośrednich, takich jak tandem, jednak one również nie zapewniają takiej stabilności, jak obecność dwóch par kół umieszczonych równolegle.

 

Przyczepa dwuosiowa a bezpieczeństwo

 

Kolejną zaletą przyczepy dwuosiowej jest bezpieczeństwo poruszania się. Ponieważ w tym rodzaju pole kontaktu kół z podłożem jest większe niż w typie jednoosiowym, to maleje ryzyko wpadnięcia w poślizg podczas jazdy w trudnych warunkach. Na przykład po oblodzonej nawierzchni, a ewentualny wystrzał opony nie niesie za sobą tak dużego niebezpieczeństwa jak przy jednej osi, gdyż dzięki pozostałym trzem kołom przyczepa dość szybko może przejść w stan względnej równowagi, z pewnością nie przewróci się ona tak gwałtownie jak jednoosiowa.

 

Rozkład obciążenia na przyczepie dwuosiowej

 

Zaletą przyczepy dwuosiowej jest nie tylko jej stabilność i bezpieczeństwo, lecz także sposób, w jaki rozkłada się na niej masa załadunku – przede wszystkim obciąża on samą przyczepę, a nie ciągnący ją samochód, dzięki czemu cały zespół pojazdów może poruszać się dużo szybciej niż w przypadku doczepki z jedną osią. Inną ważną cechą charakterystyczną dla przyczepy dwuosiowej jest jej zdolność do przewożenia dużych ciężarów a – obecność czterech kół i wynikająca z niej dobra stabilność pozwala przyczepie lepiej znosić obciążenie niż w modelach jednoosiowych.

 

Charakterystyka przyczepy dwuosiowej sprawia, że będzie ona dobrym wyborem dla wszystkich tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i chcą mieć pełną kontrolę nad zespołem prowadzonych pojazdów. Dużą zaletą przyczepy dwuosiowej jest też sposób, w jaki rozkłada się na niej obciążenie – nie tylko umożliwia on szybszą jazdę, ale też pozwala na załadowanie większej ilości rzeczy.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe