strona główna 5 blog 5 Przyczepa jednoosiowa czy dwuosiowa – jaką wybrać?

Przyczepa jednoosiowa czy dwuosiowa – jaką wybrać?

blog

Planujesz kupić przyczepkę samochodową, ale nie wiesz, jaką wybrać? W poniższym artykule przedstawiamy porównanie tych jednoosiowych z dwuosiowymi. Sprawdź, która z nich lepiej spełni Twoje oczekiwania i będzie bardziej dopasowana do Twoich potrzeb.

Jak to wygląda od strony prawnej?

Przed zakupem koniecznie trzeba zwrócić uwagę na aspekt prawny. Prawo jazdy kategorii B uprawnia każdego kierowcę do jeżdżenia zespołem pojazdów (czyli na przykład samochodem osobowym z przyczepką) tylko wtedy, gdy dopuszczalna masa całkowita tego zespołu nie będzie większa niż 3500 kg. Informacje dotyczące ciężaru auta można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym, zaś te odnośnie do przyczepki – na stronie producenta. Kierowca spełniający te warunki może zatem ciągnąć nawet przyczepę dwuosiową, jeśli masa rzeczywista ciągniętej przyczepy nie przekracza masy rzeczywistej pojazdu ciągnącego, powiększonej o 1,4. Jeżeli okaże się, że Twój samochód wraz z przyczepą będzie ważył więcej, musisz zrobić dodatkowe uprawnienia – B+E, które zezwalają na poruszanie się zespołem pojazdów o masie do 7t. Oprócz tego trzeba pamiętać o tym, że jazda z ładunkiem na przyczepie wymusza ograniczenie prędkości do 70 km/h na drodze dwujezdniowej, poza terenem zabudowanym. Natomiast po autostradzie lub drodze ekspresowej nie można poruszać się szybciej niż 80 km/h.

Przyczepa dopasowana do samochodu

Jednym z najbardziej istotnych kryteriów są wymiary przyczepki – muszą one być dostosowane do samochodu. Również jej masa nie może przekraczać tej, którą ma auto. Na ogół przyczepy jednoosiowe są lżejsze, dlatego lepiej sprawdzą się w przypadku mniejszych pojazdów. Dwuosiowe z kolei bez żadnego problemu mogą być ciągnięte przez auta o większej masie.

Co się bardziej opłaca?

Na początku musisz zastanowić się, do czego będzie Tobie potrzebna przyczepa. Jeśli zamierzasz przewozić duże ilości ładunków i to dość często – wybierz tę dwuosiową. Ma ona bowiem większą ładowność, dzięki czemu podczas jednego kursu będziesz mógł zabrać więcej towaru. Musisz jednak pamiętać o tym, że to model droższy, który może wymagać specjalnych uprawnień, jeśli DCM wyniesie więcej niż 3500 kg. Oprócz tego warto zauważyć, że przyczepa dwuosiowa jest nieco cięższa, co gwarantuje większą stabilność i bezpieczeństwo. To także duże ułatwienie dla kieryowcy. Należy jednak pamiętać, że droga hamowania w tym przypadku jest dłuższa. Jeżeli jednak potrzebujesz przyczepki do doraźnego użytkowania, a poza tym chcesz wydać nieco mniej, dobrym pomysłem będzie wybór tej jednoosiowej, ponieważ jest ona tańsza, lżejsza i idealnie nadaje się do przewozu lżejszych ładunków, nawet na długich trasach.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej jest wybrać przyczepę jedno- czy dwuosiową. Zakup ten jak widać jest uzależniony od kilku czynników, dlatego należy rozważyć wszystkie aspekty jeszcze przed zakupem.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe