strona główna 5 blog 5 Przyczepa na budowę – cechy dobrego sprzętu

Przyczepa na budowę – cechy dobrego sprzętu

blog

Przeprowadzka, budowa nowego domu, praca w branży budowlanej – to tylko niektóre czynniki wywołujące konieczność przewiezienia profesjonalnego sprzętu lub materiałów budowlanych. W takich przypadkach prędzej czy później przyda się przyczepa, która poradzi sobie z przetransportowaniem dużej liczby ciężkich przedmiotów. Można oczywiście wynajmować ją od firm świadczących tego rodzaju usługi, lecz jeśli potrzebuje się jej często, na czas nieokreślony, lepiej będzie zaopatrzyć się we własny sprzęt. Pozostaje pytanie: czym kierować się przy zakupie przyczepy towarowej i specjalistycznej do sprzętu budowlanego?

Bezpieczeństwem

Najważniejszą kwestią na drodze jest oczywiście bezpieczeństwo. Niezależnie od tego czy pokonuje się duże, czy małe dystanse, należy zadbać o nie w pierwszej kolejności – szczególnie jeśli ma się zamiar przewozić ciężkie materiały i sprzęty. Warto więc zwrócić uwagę na podwozie przyczepy, na którą chce się zdecydować. Może mieć ono kształt litery T lub V i automatycznie regulowaną wysokość, jednak najważniejsza jest umieszczana na nim skrzynia ładunkowa, która powinna być po prostu solidna, właściwie zabezpieczająca przewożony materiał. Kolejnym ważnym elementem jest dobrze “pracujący” amortyzator. Najlepiej, by jego ruchy były kontrolowane i miękkie, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Jeśli są one dostosowane do pojazdu przyczepy, to pozwolą kierowcy na stabilne prowadzenie auta i bezpieczne hamowanie. Warto pamiętać, że nawet najbardziej solidna przyczepa nie posłuży nikomu na wiele lat, jeśli będzie niewłaściwie eksploatowana. Cięższe rzeczy powinno się umieszczać z przodu, co nie tylko zwiększy żywotność sprzętu, ale także przyczepność pojazdu, a tym samym bezpieczeństwo na drodze.

Własnymi potrzebami

Zanim zakupi się przyczepę warto przeanalizować własne potrzeby, których zdefiniowanie pomoże ustalić w co powinien być wyposażony taki sprzęt. Do rzadkiego przewożenia niewielkich urządzeń budowlanych wystarczy zakup tańszej przyczepy o mniejszych wymiarach. Jeśli zaś pokonuje się długie trasy lub potrzebuje się jej na budowie, to lepiej będzie wybrać modele wyposażone w amortyzatory i hamulce najazdowe. Najlepiej byłoby, gdyby kupowany sprzęt posiadał plandekę, która ochroni przewożone materiały przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

Danymi technicznymi

Dobrze skonstruowany dyszel umożliwia swobodne kierowanie pojazdem, do którego przymocowana jest przyczepa. Dobrze, gdyby był on ocynkowany ogniowo, co zwiększa wytrzymałość jego nawierzchni. Kolejnym elementem wartym zwrócenia uwagi jest powierzchnia podłogi. Na budowie rzeczy ulegają zabrudzeniu lub zamoczeniu, dlatego podłoże wyłożone antypoślizgową i wodoodporną sklejką może okazać się nieocenionym udogodnieniem. Jeśli zaś chodzi o przyczepy do przewożenia specjalistycznego sprzętu budowlanego, to oczywiście należy wybierać tylko te przystosowane, a więc posiadające rampy najazdowe. Muszą również umożliwiać zabezpieczenie przewożonego ładunku, co ułatwią perforowane boki i pasy spinające.

Zakup przyczepy wymaga połączenia bezpieczeństwa z użytecznością i odpowiednimi parametrami technicznymi, które sprostają potrzebom i oczekiwaniom przyszłych właścicieli. To inwestycja na długie lata, dlatego przed wybraniem tego przydatnego narzędzia pracy warto jasno określić swoje wymagania i w oparciu o nie poszukiwać idealnego sprzętu.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe