Przyczepka aluminiowa - jak ją czyścić? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Przyczepka aluminiowa – jak ją czyścić?

Przyczepka aluminiowa – jak ją czyścić?

blog

Czyszczenie przyczepki często jest rzeczą bagatelizowaną przez właścicieli, ograniczoną do absolutnego minimum. Jednak dbałość o jej stan może zagwarantować, że będzie nam służyła przez długie lata, ciesząc niezawodnością i dobrym wyglądem. 

Czym czyścić przyczepkę?

Najprostszym sposobem czyszczenia przyczepki jest użycie wody i łagodnego mydła – szarego bądź też na bazie naturalnych składników. Świetnie może sprawdzić się również soda oczyszczona, którą powinniśmy wybrać zanim sięgniemy po środki chemiczne, szczególnie w wypadku pojawienia się cięższych zabrudzeń. Najlepiej jest wykorzystywać ją miejscowo z wodą utlenioną. Element, który stanowi problem przy myciu, powinniśmy najpierw polać wspomnianym płynem, po czym posypać sodą. Po odczekaniu kilku minut można przejść do szorowania. W usuwaniu plam z aluminum pomocny jest również kwasek cytrynowy połączony z sokiem z cytryny. Warto jest zrezygnować z silnych detergentów, które mogą na stałe uszkodzić powierzchnię przyczepy, przez co będzie ona zmatowiona lub porysowana. Jeśli jednak konieczne jest użycie środków chemicznych, powinniśmy poszukać w sklepie specjalnych, delikatnych płynów przeznaczonych do czyszczenia tego typu powierzchni. Przyczepkę trzeba umyć za każdym razem, kiedy ulegnie ona mocnemu zabrudzeniu. Dobrze jest także po dłuższej trasie przemyć ją chociaż samą wodą, aby pozbyć się osadzonego kurzu.

Polerowanie przyczepki aluminiowej

Aby nasz sprzęt jak najdłużej cieszył świetnym wyglądem, warto jest po zakończonym myciu wypolerować go. Jednak ważne jest to, aby przyczepka była rzeczywiście porządnie wyczyszczona z kurzu oraz brudu, który się na niej osadził. W wielu miejscach można dostać specyfiki służące do polerowania i nabłyszczania, jednak wybierając taki, dobrze jest zwrócić uwagę na jego dodatkowe właściwości, jak chociażby zabezpieczenie przed korozją. Istotne jest również, aby był on przeznaczony do odpowiedniej powierzchni. Zapomnijmy o używaniu szorstkich szczotek a także drucianych gąbek, które jedynie mogą uszkodzić aluminiową powłokę. Świetnie sprawdzą się miękkie ściereczki z mikrofibry. Oczywiście, przynajmniej raz w roku, najlepiej oddać naszą przyczepkę do profesjonalnej myjni, gdzie do jej pielęgnacji zostaną użyte specjalistyczne środki z zachowaniem dbałości o najmniejsze szczegóły.

Dlaczego istotne jest prawidłowe czyszczenie?

Prawidłowe czyszczenie przyczepki jest nie tylko ważne ze względów estetycznych – zadbany sprzęt będzie służyć przez długi czas, a w jeśli w planach będziesz mieć jej sprzedaż, możesz oczekiwać od kupującego wyższej kwoty. Problemem, który wbrew przekonaniu wielu osób, dotyczy również aluminium, jest korozja, dlatego w przypadku, jeśli wiesz, że pojazd będzie przez dłuższy czas narażony na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, odpowiednio go zabezpiecz. Istnieje wiele środków chemicznych, zapobiegających pojawieniu się rdzy, lecz warto zaopatrzyć się także w specjalistyczną plandekę.

Dobrze wyczyścić aluminiową przyczepkę można z pomocą składników, które niemal każdy z nas ma w domu. Pamiętaj, że tego typu rozwiązania są nie tylko tańsze, lecz również mają dużo lepszy wpływ na środowisko, w którym żyjemy.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe