Przyczepka samochodowa a prawo jazdy kat. B - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Przyczepka samochodowa a prawo jazdy kat. B

Przyczepka samochodowa a prawo jazdy kat. B

blog

W wielu przypadkach do jazdy z przyczepką samochodową wystarczy prawo jazdy kategorii B. Jednak kierowcy często nie zdają sobie sprawy z tego, kiedy wymagane mogą być dodatkowe uprawnienia, a także jakie kary mogą ich spotkać za brak odpowiednich kwalifikacji. 

Kiedy wystarczy prawo jazdy kategorii B?

Posiadając prawo jazdy kategorii B ma się uprawnienia do kierowania samochodem, którego masa całkowita nie przekracza 3500 kilogramów, mogącego dodatkowo ciągnąć przyczepę z załadunkiem, o maksymalnej wadze 750 kg. Oznacza to, że w praktyce, zestaw pojazdów przez nas prowadzony nie może przekraczać 4,25 t. Nie jest tutaj istotna liczba osi, czy też rodzaj przyczepy, ponieważ najważniejszym aspektem jest właśnie ciężar. Informacje dotyczące wagi wozów znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym, w odpowiednich tabelach. W rubryce O.1 widnieje maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem, z kolei w O.2 bez niego.

Sytuacje wymagające dodatkowych uprawnień

Osoby chcące transportować przyczepy o większej wadze niż 750 kilogramów po załadowaniu, mają dwie możliwości: poszerzyć swoje kompetencje do prawa jazdy B+E, lub też zdobyć uprawnienie B96. Zgodnie z prawem, dodatkowa kategoria będzie potrzebna w sytuacji, kiedy kierować będziesz zespołem pojazdów z przyczepą, która nie przekracza 3,5 tony. Jako przykład można wskazać chociażby samochód terenowy z autolawetą, czy auto dostawcze z lawetą podłodziową. Uprawnienie B96 jest konieczne w przypadku, kiedy planujesz ciągnąć przyczepę cięższą niż 750 kilogramów, jednak waga auta wraz z nią nie będzie przekraczała 4,25 tony. Aby uzyskać wpis kod 96, potrzebne będzie zdanie dodatkowego egzaminu praktycznego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, jednak nie jest tutaj wymagane dodatkowy kurs w szkole jazdy.

Jazda z przyczepą – o czym nie można zapomnieć?

Bardzo istotną kwestią, o której nie można zapomnieć przed podróżą jest skontrolowanie haka holowniczego. Powinien być on właściwie zamontowany, aby przyczepa nie stwarzała niebezpieczeństwa na drodze. Według przepisów prawa ten element musi być zarejestrowany w Wydziale Ruchu Drogowego. Po jego instalacji konieczne będzie badanie techniczne w Stacji Kontroli Pojazdów. Bardzo istotne jest także sprawdzenie gniazda oraz czy wszystkie punkty świetlne działają. Pamiętaj też o ograniczeniach narzucanych przez Kodeks Ruchu Drogowego. Podróżując z przyczepą możesz jechać maksymalnie 70 kilometrów na godzinę na trasach dwujezdniowych w terenie niezabudowanym oraz 80 km/h na drogach ekspresowych oraz autostradach. Ważny jest również fakt, że jeśli dopuszczalna masa całkowita prowadzonego zespołu pojazdów przekracza 3500 kilogramów konieczne jest posiadanie systemu poboru opłat drogowych viaTOLL.

Przyczepa samochodowa w wielu sytuacjach może znacznie ułatwić życie. Będzie tak chociażby w przypadku, kiedy potrzebujesz przewieźć ładunek o dużych gabarytach, ale także, jeśli wybierasz się z campingiem na wakacje. Ważne jest jednak, aby właściwie przygotować się do tego typu podróży, minimalizując przy tym wszelkie zagrożenia.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe