Przyczepka samochodowa - kupić czy wypożyczyć? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Przyczepka samochodowa – kupić czy wypożyczyć?

Przyczepka samochodowa – kupić czy wypożyczyć?

blog

Przyczepa samochodowa może w znaczny sposób ułatwić codzienne funkcjonowanie, świetnie sprawdzi się także do zadań specjalnych. Zastanawiasz się jednak nad tym, czy lepiej ją kupić, czy wypożyczyć? Przedstawiamy wszystkie za i przeciw, które być może ułatwią Tobie podjęcie decyzji.

Określ swoje potrzeby

Na początku musisz zastanowić się, jakie są Twoje potrzeby – czy przyczepa będzie Tobie służyła do użytku codziennego, a może tylko doraźnego? Zamierzasz się przeprowadzić? W takim układzie lepiej będzie wypożyczyć przyczepkę na kilka godzin lub dni. Jeśli jednak chcesz regularnie transportować towar do swojego sklepu, przewozić sprzęt ogrodowy, a może motocykl lub quad, powinieneś pomyśleć nad kupnem odpowiedniego sprzętu, gdyż jego cena zwróci się Tobie po pewnym czasie. Warto zauważyć, że jest to zakup na lata.

Rodzaje przyczep

Istnieje kilka rodzajów przyczep. Pierwszy podział to: lekkie – czyli takie, których masa całkowita wynosi mniej niż 750 kilogramów oraz ciężkie, czyli ważące więcej niż 750 kilogramów. Oprócz tego, przyczepa może posiadać jedną oś lub ich parę – ten drugi rodzaj gwarantuje większą stabilność i nadaje się szczególnie do przewożenia dużych ładunków. Poza tym istnieją przyczepy wyposażone w hamulec najazdowy oraz takie, które go nie mają. To udogodnienie gwarantuje większe bezpieczeństwo, aczkolwiek trzeba za nie zapłacić nieco więcej. Istnieją także przyczepy najazdowe, przeznaczone do transportu samochodów, quadów czy motorów oraz te, które posiadają plandekę bądź obudowę z tworzywa sztucznego, która zagwarantuje bezpieczeństwo przewożonych towarów nawet w czasie niepogody.

Uprawnienia

Kolejną kwestią, o której warto wspomnieć, są uprawnienia, jakie trzeba posiadać, aby prowadzić zespół pojazdów z przyczepą samochodową. Ważne, aby nie była ona cięższa od auta, które ją holuje. Jeżeli całość nie przekracza dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 tony, wystarczy kategoria B. W przypadku cięższej przyczepy (powyżej 750 kg), trzeba zainwestować w kategorię B+E. Aby wypożyczyć sprzęt tego typu, trzeba mieć przy sobie prawo jazdy, dowód osobisty, a także dowód rejestracyjny samochodu. Jeśli chcesz kupić przyczepę, niezbędne jest wpisanie jej do dowodu rejestracyjnego właściciela samochodu.

Czym kierować się podczas wyboru przyczepy?

Wybierając specyfikę przyczepy, należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak rodzaj i wielkość przewożonych przedmiotów. Trzeba również sprawdzić, czy Twój samochód posiada hak i jest w stanie uciągnąć przyczepę – musi mieć większą wagę niż ona sama. Warto upewnić się, jaki ciężar ma interesującą Cię przyczepa i czy masz uprawnienia, aby ją holować. Dobrze jest także przed zakupem wypożyczyć przyczepę na kilka godzin, aby zobaczyć, jak sprawdzi się w transporcie.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej jest kupić przyczepkę samochodową, czy ją wypożyczyć. Wszystko zależy od tego, jakie masz możliwości finansowe, rodzaj samochodu, uprawnienia czy wymagania. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz przyczepkę dostosowaną do swoich potrzeb.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe