strona główna 5 blog 5 Przyczepka samochodowa pomocna w przewozie roślin

Przyczepka samochodowa pomocna w przewozie roślin

blog

Wiosna jest dobrym momentem na porządki i nowe aranżacje w ogrodzie. Sklepy ogrodnicze przeżywają właśnie prawdziwe oblężenie, a duży wybór roślin to prawdziwa gratka dla fanów ogrodnictwa. Ci często decydują się na zakup dużej ilości drzew i krzewów o sporych rozmiarach, które nie sposób przewieźć w bagażniku. Jak wobec tego poradzić sobie z transportem tylu roślin o znacznych gabarytach?

Odpowiedni środek transportu

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w przyczepę samochodową, która znacznie ułatwi bezpieczny przewóz roślin wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne. To bardzo ważne, by nie naruszyć struktury korzeniowej i uchronić je przed skaleczeniami. Załadowanie drzew czy krzewów do bagażnika nie jest więc najlepszym pomysłem, bo ze względu na konieczność “upchnięcia” roślin o dużych rozmiarach mogłoby dojść do ich uszkodzenia. Najrozsądniej będzie więc wypożyczyć lub zakupić przyczepę, która doskonale nadaje się do takiego transportu. Można umieścić na niej wiele roślin i nie martwić się, że zostaną zatrzaśnięte przez drzwi bagażnika lub naruszone ze względu na nieostrożne ich umieszczenie.

Najwygodniejszą przyczepą będzie ta z ramą o jednolitej strukturze. Można mieć wówczas pewność, że żadna z części roślin nie dostanie się w wolne przestrzenie zwiększające ryzyko powstania uszkodzeń mechanicznych. Ponadto dobrze byłoby zadbać o plandekę – dzięki temu rośliny będą chronione przed słońcem i wiatrem, które mają niekorzystne działanie wysuszające. Systemy amortyzujące to dodatkowy atut przyczepy, który zredukuje wstrząsy do minimum – te również mogą być źródłem uszkodzenia roślin.

Właściwe zabezpieczenie roślin

Skoro środek transportu został już omówiony, pozostaje tylko zastanowić się w jaki sposób przygotować do niego same rośliny. W przypadku, gdy nabywa się je w szkółce, to osoby dotychczas opiekujące się nimi dołożą wszelkich starań, by jak najdokładniej zabezpieczyć drzewa czy krzewy do transportu. Jeśli zasygnalizuje się osobom pakującym, że roślina będzie przewożona przez wiele kilometrów, to zastosują dodatkowe osłony chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dobrany przez szkółkarzy rodzaj pakowania roślin może obejmować umieszczanie ich w skrzyniopaletach, kartonach czy na regałach, co ułatwi ich załadunek oraz przewóz na przyczepie. Jeśli zaś rośliny nie mają bryły korzeniowej i są nieco mniejszych rozmiarów, to można przewozić je w impregnowanych workach foliowych bądź papierowych, zabezpieczających przed wysychaniem. W takim przypadku należy zadbać, aby rośliny te na przyczepce były umieszczone blisko siebie, co pozwoli uniknąć ich przewróceń.

Fachowe zabezpieczenie nie zwalnia jednak kierowców z ostrożności w czasie jazdy – nie należy ona do najprostszych ze względu na doczepioną przyczepkę, która dodatkowo jest pełna delikatnych roślin. Należy unikać w szczególności gwałtownych hamowań czy nierównych powierzchni. Jeśli na pewnych odcinkach trasy poruszanie się gładką nawierzchnią okaże się niemożliwe to konieczne będzie zdjęcie nogi z gazu, mające na celu redukcję wstrząsów.

Piękny ogród wymaga poświęceń pojawiających się nie tylko na etapie pielęgnacji roślin, ale już w czasie ich transportu. Właściwe zabezpieczenie systemów korzeniowych i pozostałych części roślin przed uszkodzeniami mechanicznymi daje gwarancję, że zakupione drzewa czy krzewy zakorzenią się na przydomowej ziemi, ciesząc oko dumnych właścicieli i dając schronienie w upalne letnie dni. Aby wybrać przyczepę idealną do przewozu roślin – zapoznaj się z naszą ofertą.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe