strona główna 5 blog 5 Przyczepy do przewozu samochodów: Przewodnik dla początkujących

Przyczepy do przewozu samochodów: Przewodnik dla początkujących

blog

Przyczepy do samochodów to niezwykle przydatne rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów potrzebują przetransportować auto w inne miejsce, a nie mogą zwrócić się o pomoc do innego kierowcy. Poza tym transport samochodów często przebiega wtedy, kiedy pojazd został uszkodzony i nie jest nim możliwe dalsze poruszanie się. Laweta staje się więc wtedy koniecznością. W tym artykule poznasz przydatne wskazówki, których warto być świadomym, stawiając pierwsze kroki w przewozie samochodów na przyczepie

Ograniczenia dotyczące transportu samochodów

Przede wszystkim należy wiedzieć, kiedy w ogóle jest możliwy przewóz auta na przyczepie. Niestety występują tutaj pewne ograniczenia, które mogą być niezrozumiałe dla początkujących osób lub nawet wykluczać je całkowicie z gry. Po pierwsze warto wiedzieć, że prawo jazdy kategorii B uprawnia jedynie do kierowania pojazdem o DMC wynoszącym 3,5 tony – nie wystarcza więc ono do tego, aby móc przewozić dodatkowy pojazd na lawecie. Może być wtenczas wymagane prawo jazdy kategorii B+E, zwłaszcza jeśli przewożone auto posiada ponadprzeciętną masę. W takim przypadku jesteśmy uprawnieni do ciągnięcia przyczepy o masie maksymalnej 3,5 tony, co razem z kierowanym przez nas pojazdem daje nam aż 7 ton. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając przyczepę?

Jeśli już zapoznałeś się z wszystkimi ograniczeniami dotyczącymi przyczep do przewozu samochodów, warto w ogóle wiedzieć, czym kierować się, wybierając odpowiednią lawetę. Pierwszym czynnikiem jest oczywiście wielkość przyczepy – powinna być ona na tyle duża, aby możliwy był załadunek równie dużego pojazdu. W celu przewożenia aut osobowych lepiej sprawdzi się też przyczepa dwuosiowa, tzw. tandem, niż jednoosiowa. Takie rozwiązanie zapewnia większy udźwig (nawet dwa razy większy) niż pojedyncza oś, niezależnie od tego czy jest ona resorowana. Dobrym rozwiązaniem będzie więc laweta Brian James Trailers Cargo Connect, która posiada nieograniczone możliwości. Co więcej, jest ona wyposażona aż w trzy osie, dzięki czemu możemy być spokojni co do bezpiecznego przewozu pojazdu. 

Przyczepa do przewozu samochodów wyścigowych

Odrębną kwestią jest jednak dobór odpowiedniej przyczepy do samochodu wyścigowego. Może być on bowiem delikatniejszy w porównaniu do tradycyjnych aut osobowych, a już na pewno bardziej kosztowny. Charakteryzuje się też specjalistycznymi elementami, które wymagają zabezpieczenia. Na szczęście samochody wyścigowe posiadają mniejsze rozmiary niż tradycyjne modele tyku kombi, dlatego też laweta nie musi być specjalnie obszerna. Ważne jest jednak uwzględnienie niskiego zawieszenia auta wyścigowego – należy więc wybrać taką przyczepę, na którą będzie możliwy bezproblemowy wjazd pojazdu. Dobrze byłoby także, aby laweta posiadała łagodniejszą rampę i mechanizmy podnoszenia. Świetnie powinien więc sprawdzić się tutaj model Brian James Trailers – Race Transporter 7. To przyczepa specjalnie zaprojektowana do przewozu ekskluzywnych aut sportowych. Co więcej, posiada ona elektryczny mechanizm podnoszenia zawieszenia i jest w pełni zabudowana. 

Jak więc można zauważyć, wymagane jest uwzględnienie różnych istotnych czynników podczas pierwszej styczności z przewozem samochodu na lawecie. Na początku wszystkie ograniczenia oraz zasady, którymi warto się kierować, poszukując odpowiedniej przyczepy, mogą wydawać się kosmiczne, lecz spokojne podejście i własne zaangażowanie pozwoli nam z sukcesem przetransportować swój pojazd. 

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe