Przyczepy jedno i dwuosiowe - wykorzystanie - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Przyczepy jedno i dwuosiowe – wykorzystanie

Przyczepy jedno i dwuosiowe – wykorzystanie

blog

Zakup własnej przyczepy jest niewątpliwe komfortowym rozwiązaniem i z perspektywy czasu również ekonomicznym, ponieważ odpowiednio zakonserwowany sprzęt będzie służył nam przez lata, jednak jeśli potrzebna jest nam ona do jednorazowego użycia, jak na przykład przeprowadzka, lepszym pomysłem będzie zdecydowanie wypożyczenie. Jak jednak wybrać odpowiedni sprzęt, który zapewni nam wygodę podczas podróży? Dzisiaj przedstawimy podstawowe różnice pomiędzy modelami jednoosiowymi, a dwuosiowymi.

Wykorzystanie przyczep jednoosiowych

Przyczepy jednoosiowe są uznawane za te najmniejsze. Zazwyczaj wytwarza się je z lekkich blach, co zdecydowanie ułatwia ich prowadzenie. Ze względu na swoje rozmiary posiadają jedynie dwa kółka. Na tego typu model zdecydować się powinny osoby, które planują przewozić towary o określonych gabarytach, na przykład podczas przeprowadzki lub remontu. Dobrze sprawdzi się on także w sytuacji, kiedy jedziemy na wakacje i zależy nam na wzięciu większej ilości bagażu, który nie zmieści się w bagażniku, lub też gdy chcemy zabrać ze sobą rowery lub namioty. Ważne jest, że decydując się na przyczepę jednoosiową do 750 kilogramów, nie potrzebujemy żadnych dodatkowych uprawnień ponad prawo jazdy kategorii B, jeśli dopuszczalna całkowita masa naszego zestawu pojazdów nie przekracza trzech i pół tony. Przy wyborze sprzętu musimy pamiętać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem, jak instalacja oświetleniowa czy też pasy do zabezpieczenia przewożonego ładunku. Warto zwrócić uwagę jest na model Wiola Viki 1 z uchylną skrzynią ładunkową i uchwytami do spinania ładunku. Jej burty zostały wykonane z blachy alu -cynk, a ładowność wynosi aż 590 kilogramów!

Kto powinien wybrać przyczepę dwuosiową?

Przyczepy dwuosiowe przeznaczone są do przewożenia większych ładunków i cechują się stabilniejszą konstrukcją. Do takich zaliczany jest Temared Pro 3515/2, który wyposażony jest, między innymi, w podłogę wyłożoną antypoślizgową sklejką, co zwiększa komfort w czasie jazdy z różnym towarem. Mimo, że sprzęt dwuosiowy należy do droższych, wybiera się go znacznie częściej, ze względu na fakt, że daje zdecydowanie więcej możliwości. Sprawdzi się, przykładowo, przy transporcie mebli, a także motocykli czy quadów, dlatego zaopatruje się w nie wielu przedsiębiorców. Na bezpieczeństwo w czasie jazdy, bez wątpienia będzie wpływał hamulec najazdowy – kupując sprzęt warto jest zwrócić uwagę na to, czy dana przyczepa go posiada. Na rynku znajdziemy również szereg wzmocnionych modeli, które przeznaczone są głównie do przewożenia określonego rodzaju ładunków.

Którą wybrać?

Wybierając przyczepę, przede wszystkim, powinniśmy kierować się naszymi potrzebami, lecz także umiejętnościami. Mniejsze są znacznie łatwiejsze w prowadzeniu i wielu czuje się pewniej ciągnąc tego typu sprzęt. Ważne jest, że w celu korzystania z modelu dwuosiowego potrzebny będzie nam większy pojazd, dlatego warto jest również zwrócić na to uwagę. Planując podróż musimy pamiętać o ograniczeniach dotyczących prędkości, które nakłada na nas prawo, gdy jedziemy z przyczepą.

Przyczepy, zarówno jedno i dwu osiowe, posiadają szereg zastosowań. Świetnie sprawdzą się zarówno w czasie wakacyjnych wojaży, lecz także podczas remontów czy w wielu innych sytuacjach.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe