Rejestracja i ubezpieczenie przyczepy - wszystko, co musisz wiedzieć - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Rejestracja i ubezpieczenie przyczepy – wszystko, co musisz wiedzieć

Rejestracja i ubezpieczenie przyczepy – wszystko, co musisz wiedzieć

blog

Przyczepa jest wygodnym udogodnieniem w przypadku, gdy chcemy przetransportować ładunek o dużych wymiarach. Jednak decydując się na zakup warto dowiedzieć się, jakie dodatkowe koszty wiążą się z jej rejestracją i ubezpieczeniem. Poniższy artykuł podpowie Ci, jak dopełnić wszystkie procedury szybko i sprawnie.

Co należy zrobić przed zakupem przyczepy?

Pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać jest sprawdzenie, jak ciężką przyczepę możemy holować. Ważne jest dokładnie ustalenie w dowodzie rejestracyjnym czy po jej doczepieniu dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza wagi 3,5 tony. W przypadku naruszenia masy podlega elektronicznemu poborowi opłat – viaTOLL, które trzeba uiszczać tylko na państwowych autostradach oraz drogach szybkiego ruchu, dlatego wtedy należy wyposażyć przyczepę w urządzenie viaBox, która służy do uiszczenia takich opłat. Dodatkowo jeśli samochód nie posiada fabrycznego haka holowniczego powinno się go zakupić – cena wynosi około 35 zł. Następnie należy go zamontować oraz zalegalizować w stacji kontroli pojazdów. Przypominamy, że zamontowany hak musi zostać wpisany do dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Proces rejestracji

Po dokonaniu odpowiedniego zakupu przyczepa musi przejść jednorazowy, bezterminowy przegląd, którego cena nie przekracza 50 zł, a następnie należy ją zarejestrować. Proces ten dokonuje się na podstawie wniosku, dowodu własności pojazdu (faktura VAT) oraz pozwolenie na użytkowanie lub odpisu zwalniającego z homologacji pojazdu. Na wniosek właściciela, starosta właściwy do miejsca zamieszkania wydaje dowód rejestracyjny i zalegalizowaną tablicę rejestracyjną. Koszt rejestracji w Urzędzie Komunikacji wynosi 112,50 zł. W przypadku pojazdu, którego właścicielem jest przedsiębiorstwo wielozakładowe lub inny podmiot, rejestracji również dokonuje starostwa odpowiadający siedzibie zakładu. W dniu, kiedy zarejestrujemy naszą przyczepę trzeba również wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. W tym przypadku na cenę ma wpływ kilka czynników. Do najważniejszych należy masa, maksymalna ładowność, wiek przyczepy oraz dane kierowcy i posiadane zniżki. Bardzo dużą rolę odgrywa również przebieg ubezpieczenia właściciela, bo to właśnie od tego zależy ostateczna cena polisy. Warto w tym momencie porównać stawki u różnych ubezpieczycieli, ponieważ mogą się znacznie różnić, a za polisę można zapłacić nawet o połowę mniej. Należy jednak pamiętać, że wybrane ubezpieczenie jest ważne przez okres 12 miesięcy.

Gdy bagażnik samochodu staje się niewystarczający do przewiezienia ładunku sporych gabarytów, idealnym rozwiązaniem staje się przyczepa, która umożliwia załadowanie znacznie większej liczby rzeczy. Świadomość jak przebiega jej rejestracja oraz proces ubezpieczenia pozwoli szybko wyruszyć w podróż z nowym nabytkiem.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe