Rejestracja przyczepy samochodowej - jak to zrobić? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Rejestracja przyczepy samochodowej – jak to zrobić?

Rejestracja przyczepy samochodowej – jak to zrobić?

blog

Przyczepa samochodowa to przydatny dodatek, na którego zakup decyduje się coraz większe grono kierowców. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne finansowo, ponieważ wypożyczenie doczepki na jeden dzień kosztuje minimum 25 zł. Kwota ta kumuluje się z czasem, dlatego lepiej zakupić własny sprzęt, a ten trzeba zarejestrować. Jak to zrobić? Poznaj etapy rejestracji przyczepy samochodowej.

Dowód rejestracyjny i tablica przyczepy samochodowej

Przed zarejestrowaniem przyczepy samochodowej w Wydziale Transportu i Komunikacji Urzędu Miasta warto wiedzieć, co przedstawiają dowód rejestracyjny oraz tablica przyczepy samochodowej. Pierwszy dokument zawiera informacje dotyczące organu wydającego, numer rejestracji pojazdu i jej datę, maksymalny dopuszczalny nacisk osi, a także ładowność. Można również znaleźć wiadomości o właścicielu. Oprócz tego dowód rejestracyjny przyczepy samochodowej przedstawia podstawowe dane dotyczące auta: markę, typ, model, maskę, liczbę osi oraz rok produkcji. Z kolei tablica rejestracyjna niczym nie różni się od tej umieszczonej na pojeździe, jednak warto dodać, że musi być przymocowana również do przyczepy samochodowej.

Przyczepa samochodowa – rejestracja krok po kroku

Na samym początku należy złożyć stosowny wniosek w Wydziale Transportu i Komunikacji z dołączonym dowodem własności oraz kartą pojazdu. Oprócz tego trzeba dołączyć świadectwo homologacji – nie jest wymagane w przypadku nowej przyczepy samochodowej.Następnie należy uiścić wymagane opłaty konieczne z uwagi na rejestrację. Kolejny krok należy do organ rejestrującego, czyli w tym przypadku starosty – zajmuje się on analizą zebranych dokumentów. Po akceptacji dochodzi do ich zatwierdzenia, a właściciel otrzymuje informację o pomyślnie zarejestrowanej przyczepie samochodowej. Zostaje mu również wydany dowód rejestracyjny oraz tablica.

Rejestracja przyczepy samochodowej – koszty i potrzebne dokumenty

Koszt wyrobienia tablicy rejestracyjnej to 123,50 zł. Co więcej, w dniu rejestracji trzeba zakupić polisę OC, a jej koszt jest zależny od ładowności przyczepy. Ceny ubezpieczeń są różne – wszystko zależy od firmy, która takowe sprzedaje. Warto wiedzieć, że przyczepy lekkie (do 750 kg) nie wymagają przeglądu technicznego, a zatem w tym przypadku odejdą koszta zaczynające się od kwoty 40 zł.

Jak widać rejestracja przyczepy samochodowej nie jest skomplikowanym procesem. Warto więc się w nią wyposażyć bez obawy o kłopoty związane z administracją czy późniejszymi komplikacjami wynikającymi z łamania prawa. Co więcej, można więc dojść do wniosku, że przyczepa samochodowa jest opłacalną inwestycją, biorąc pod uwagę kumulowanie się kosztów wynajmu tego sprzętu.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe