Remont czy zakup nowej przyczepy? Porównanie kosztów i korzyści - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Remont czy zakup nowej przyczepy? Porównanie kosztów i korzyści

Remont czy zakup nowej przyczepy? Porównanie kosztów i korzyści

blog

Planujesz przewożenie nietypowych, ponadgabarytowych ładunków? A może transport maszyn budowlanych czy łodzi? W takich przypadkach trudno poradzić sobie bez przyczepy samochodowej. Ta z pozoru prosta konstrukcja – dostępna w wielu rozmiarach i konfiguracjach – pozwala bowiem z łatwością przewieźć ładunek z miejsca na miejsce, przy okazji zabezpieczając go przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Częsta eksploatacja przyczep samochodowych negatywnie wpływa jednak na ich stan techniczny. Uszkodzenie układu hamulcowego, pęknięcie lub korozja ramy, zużycie łożysk czy awaria instalacji elektrycznej – to wszystko może sprawić, że bezpieczne przewożenie ładunków nie będzie możliwe. W takich sytuacjach pojawia się jednak dylemat, co będzie lepszym rozwiązaniem – remont przyczepy samochodowej czy zakup nowej? W poniższym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, dokonując porównania koszów i korzyści. Zachęcamy do dalszej lektury!

Ile kosztuje remont przyczepy?

Remont przyczepy samochodowej to prawdopodobnie pierwsza myśl, która pojawia się po wystąpieniu awarii. I słusznie, bowiem nierozsądnym byłoby pozbywanie się sprzętu, który wymaga jedynie drobnej naprawy. Problemy z oświetleniem, zużycie klocków hamulcowych – to tylko niektóre skutki codziennej eksploatacji. W takich przypadkach wystarczy krótka wizyta w warsztacie, by móc znów korzystać ze sprawnej przyczepy.

Nie wszystkie usterki są jednak łatwe do naprawienia. W przyczepach samochodowych występują bowiem wrażliwe elementy – takie jak osie czy zaczep, których wymiana musi odbywać się wyłącznie z wykorzystaniem oryginalnych części. Ze względu na fakt, że nie ma możliwości skorzystania z tanich zamienników, trzeba zamontować certyfikowane i sprawdzone podzespoły jak np. AL-KO lub Knott. Chodzi przecież zarówno o komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo. Oczywiście, jeżeli uszkodzenia są rozległe lub części zostały zużyte w szerokim zakresie, warto zwrócić uwagę na próg opłacalności naprawy. Określa się go w przypadku każdego rodzaju pojazdu w celu zweryfikowania, czy koszty naprawy nie przewyższą wynikających z niej korzyści.

Z myślą o przyszłych wydatkach

W podjęciu decyzji o remoncie lub zakupie nowej przyczepy samochodowej pomocna może okazać się również ogólna ocena jej stanu technicznego. Czasem nie warto bowiem dokonywać nawet drobnych napraw, jeśli w najbliższej przyszłości konieczne byłoby przeprowadzenie gruntownego serwisu.

Przy okazji naprawy świateł mechanik odkrył ślady rdzy na ramie i nieszczelność układu hydraulicznego? W takich przypadkach każda złotówka wydana na naprawę usterek pozwoli jedynie przesunąć w czasie decyzję o zakupie przyczepy samochodowej. Zamiast tego warto od razu zdecydować się na poszukiwania nowego modelu i zaoszczędzić – nie tylko pieniądze, ale też czas.

Gwarancja niezawodności

Zakup nowej przyczepy samochodowej wiąże się ze sporym wydatkiem finansowym. Model jednoosiowy kosztuje w granicach od 2 do 3 tysięcy złotych, natomiast specjalistyczny wariant to kwota sięgająca nawet kilkunastu tysięcy. W zamian otrzymujemy jednak całkowicie nowy sprzęt objęty gwarancją producenta, który przez kilka lat będzie funkcjonował bez jakichkolwiek problemów czy awarii.

Istnieją jednak sytuacje, w których zakup przyczepy samochodowej nie będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Na remont – nawet w przypadku poważniejszych usterek – powinni zdecydować się właściciele modeli stworzonych na zamówienie, które są unikatowe w swojej budowie czy funkcjonalności. Ponowne stworzenie od podstaw przyczepy samochodowej spoza katalogu będzie bowiem nie tylko kosztowne, ale również czasochłonne.

Indywidualny wybór

Decyzja dotycząca remontu bądź zakupu nowej przyczepy samochodowej zależy od wielu czynników – stanu technicznego, kosztów naprawy oraz korzyści wynikających z posiadania modelu prosto z salonu. Przed podjęciem decyzji warto zatem przeanalizować wady i zalety obu opcji, aby wybrać najlepsze rozwiązanie.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe