Samochodem na urlop - przygotuj się! - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Samochodem na urlop – przygotuj się!

Samochodem na urlop – przygotuj się!

blog

Zbliża się długo wyczekiwany przez Ciebie urlop, podczas którego chcesz odpocząć i się zrelaksować, zapominając o pracy i problemach codziennego życia. Planując podróż własnym samochodem, warto się do tego odpowiednio przygotować, aby po drodze nie zaskoczyły nas nieprzyjemne sytuacje. Poza niezastąpionym komfortem, dobrze jest zadbać także o własne bezpieczeństwo i przygotować się na ewentualne usterki w samochodzie. Co sprawdzić, jak przygotować auto i co zabrać na wakacyjny wyjazd? Podpowiadamy.

Stan techniczny samochodu

Idealny stan techniczny naszego auta, to konieczność, jeżeli planujemy długie podróże. Przegląd warto zrobić odpowiednio wcześniej w sprawdzonym warsztacie, tak aby mieć czas na skorygowanie ewentualnych wad i usterek. Szczególną uwagę należy poświęcić układowi hamulcowemu oraz kierowniczemu, a także zawieszeniu. Jeżeli chodzi o silnik, to przy regularnej jeździe powinniśmy znać jego specyfikę i działanie. Natomiast stan oleju, płynu chłodniczego oraz do spryskiwaczy warto dokładnie przejrzeć i uzupełnić w razie konieczności. Ponadto istotne jest posiadanie ważnego OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które jest obowiązkowe w naszym kraju. Ponadto można wykupić Autocasco – dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, którym można chronić swój samochód przed różnymi zdarzeniami.

Opony i oświetlenie

Warto sprawdzić także stan opon oraz oświetlenia. Miernik bieżnika to niewielki koszt w granicach do 5 zł, więc można jego grubość sprawdzić samemu. Należy zwrócić uwagę na to, czy opony nie ząbkują, czy się nie zużyły w żadnym miejscu. Jest to bardzo istotne, bo o ile w dobrych warunkach atmosferycznych możemy nie odczuwać trudności, to w deszczowej pogodzie możemy mieć problemy z przyczepnością auta do podłoża, co może być niebezpieczne. Nie wolno zapominać o sprawdzeniu oświetlenia, czyli takich kwestii jak ewentualne przepalenie się żarówek oraz posiadanie ich zapasu i odpowiednią kalibrację świateł.

Pozostałe istotne kwestie

Pozostają jeszcze inne istotne aspekty przygotowania się do dłuższej podróży. Przede wszystkim znajomość przepisów drogowych – szczególnie tych za granicą, które mogą znacząco różnić się od tych dobrze nam znanych. Czasami są to drobnostki takie jak na przykład posiadanie kamizelek odblaskowych w kabinie samochodu, jednak szkoda by było, gdybyśmy za takie szczegóły dostali kosztowny mandat. Drugą sprawą jest klimatyzacja. Dobrze jest sprawdzić, czy działa bez zarzutu oraz czy warto ją odgrzybić i odświeżyć, aby dobrze działała i była bezpieczna dla naszego zdrowia. I wreszcie na koniec – pakowanie! Podstawową zasadą jest, aby najcięższe bagaże ułożyć na samym dole bagażnika, a na nich nieco lżejsze, by na samej górze ułożyć te o najniższej wadze. Ponadto istotne jest, aby wszystko było odpowiednio zabezpieczone i nie ruszało się w czasie podróży.

Takie przygotowanie do wyczekiwanego wyjazdu ma same zalety. Przede wszystkim będziemy zabezpieczeni przed ewentualnymi uszkodzeniami i usterkami samochodu, a my sami nie będziemy się stresować tym, czy o wszystkim pamiętaliśmy. Dobrze jest przed wyjazdem sporządzić listę, co należy zrobić i systematycznie wykreślać z niej zakończone zadania. Pozwoli to na pełny relaks i cieszenie się z zaplanowanych wakacji bez natrętnych myśli w głowie, czy na pewno nic się w samochodzie nie zepsuje.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe