Transport konia - o czym musisz pamiętać? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Transport konia – o czym musisz pamiętać?

Transport konia – o czym musisz pamiętać?

blog

Transport konia jest trudnym zadaniem, ponieważ wymaga właściwego przygotowania do podróży. Osoba podejmująca się przewozu zwierząt powinna pamiętać, że w czasie trasy odpowiada nie tylko za siebie, lecz także będące w przyczepie stworzenia. 

Przygotowanie pojazdu do drogi

Przed wyruszeniem w drogę należy upewnić się, że samochód jest całkowicie sprawny. Powinniśmy zacząć od sprawdzenia ogumienia: zarówno w pojeździe holowniczym, jak i przy przyczepie. Bardzo istotna jest odpowiednia przyczepność, bowiem jazda z dodatkowym obciążeniem nie należy do najłatwiejszych. Jeśli przyczepa stała długo w garażu, guma przy jej kołach mogła się stać stara i krucha – nawet mimo odpowiedniej głębokości bieżnika jakość jazdy może budzić wątpliwości. Dobrze jest także sprawdzić poziom płynów oraz uzupełnić zapas paliwa. Jeśli jest to pierwszy przejazd, koniecznie trzeba określić masę pojazdu wraz z koniem i sprawdzić jego dopuszczalną ładowność. Bardzo ważny jest również odpowiedni zaczep, który pomoże w uniknięciu niebezpiecznych sytuacji w trakcie transportu.

Jak wprowadzić konia do przyczepy?

Przewóz to dla konia duży stres. Każde zwierzę jest inne i w różny sposób reaguje na nowe sytuacje. Część z nich może z zainteresowaniem wejść do przyczepy, jednak wiele będzie wykazywać lęk. Dobrze jest rozpocząć proces przygotowywania już kilka dni przed planowanym wyjazdem. Można na przykład już wcześniej spróbować wprowadzić wierzchowca do przyczepy i podać mu w nim przysmak, aby miejsce to pozytywnie mu się kojarzyło. Nie wolno zwierzęcia do niczego zmuszać – trzeba pokazać mu, że nie jesteśmy jego wrogami. Warto jest poczekać aż sam zdecyduje się wejść. Musimy pozwolić mu się rozejrzeć czy zawrócić kilka razy, co w znaczny sposób wpłynie na jego komfort. Spróbujmy przejść przez przyczepę razem z nim, co świetnie zredukuje poziom stresu naszego podopiecznego.

Bezpieczny przewóz konia

Bardzo ważne jest, aby cały proces przewozu nie zagrażał w żaden sposób zdrowiu konia. Na rynku możemy znaleźć szeroki wachlarz różnego rodzaju ochraniaczy, które świetnie sprawdzą się w czasie dłuższych tras. Ważne jest także stosowanie uwiązów, które zabezpieczą wierzchowca podczas transportu. W trakcie drogi zwierzęta powinny mieć dostęp do pożywienia, jednak ze względu na ich wrażliwy układ pokarmowy i dochodzący stres, należy wtedy zrezygnować z paszy treściwej – lepiej postawić na siano lub sianokiszonkę. Wodę podawajmy w trakcie przerw, które należy robić co 3-4 godziny.  Istotną rolę dla bezpieczeństwa odgrywa także rodzaj przyczepy. Najbezpieczniejsze są te największe, jednak tylko małe, jednokonne nie wymagają dodatkowych uprawnień do transportu. Zwróćmy uwagę również na kolor – pamiętajmy, że te ciemne w okresie letnim będą szybko się nagrzewać.

Transport koni musi być procesem dokładnie przemyślanym i zaplanowanym. Ważne jest, aby mierzyć siły na zamiary – jeśli nie czujemy się pewnie za kierownicą, nie powinniśmy decydować się na podróż z przyczepą z koniem w środku, ponieważ możemy stanowić duże zagrożenie zarówno dla siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe