strona główna 5 blog 5 Transport łodzi i jachtów – przygotuj się do bezpiecznej podróży

Transport łodzi i jachtów – przygotuj się do bezpiecznej podróży

blog

Transport łodzi i jachtów to niemałe wyzwanie. Można to jednak zrobić samemu przy pomocy odpowiedniego sprzętu. Jeśli dana osoba czuje się na siłach, nie musi wcale narażać się na koszty wynajmowania firmy transportowej. Co trzeba wiedzieć i jak przygotować się do przewożenia łodzi i jachtów? O tym poniżej.

Łodzie – samodzielny transport

Na samym początku należy przygotować łódź do transportu na specjalnie przystosowanej do tego przyczepie. W tym celu trzeba zabrać z niej wszystkie możliwe do wyniesienia przedmioty, które zawyżają jej masę. Dobrym rozwiązaniem będzie przechowanie ich w bagażniku samochodu. Warto pamiętać, że umieszczona na przyczepie łódź powinna mieć równomiernie rozłożony ciężar, aby była stabilna i nie utrudniała kierowcy prowadzenia pojazdu. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie wystających elementów oraz pozamykanie okien i drzwi łodzi – można dodatkowo przykleić je taśmą, aby mieć pewność, że się nie otworzą w trakcie jazdy.

Jak przewozić jachty?

Przewożenie jachtów ma bardzo podobne reguły postępowania do transportowania łodzi. Warto jednak dodać, że w przypadku jachtu żaglowego należy zwinąć maszty, aby wiatr nie zakłócał stabilności podczas prowadzenia pojazdu. Kolejnym ważnym w przypadku jachtów klinowych aspektem jest jego wysokość względem drogi, która nie może przekroczyć 4 metrów. Przekroczenie wymiarów sprawia, że ładunek zostaje klasyfikowany jako możliwy do przetransportowania wyłącznie przez uprawnioną do tego firmę. Warto więc wcześniej dokładnie go zmierzyć i porównać z wymiarami podanymi przez producenta.

Samodzielny transport – formalności

Transport jachtów i łodzi to nie tylko kwestie techniczne dotyczące samego przewozu, ale i szereg wymagań formalnych, które również należy spełnić. Potrzebne dokumenty to z pewnością ubezpieczenie oraz atest dotyczący bezpieczeństwa na pokładzie. Jeżeli przyczepa z jachtem lub łodzią nie przekracza 750 kg to wystarczy, że kierowca posiada prawo jazdy kat. B.

Jak widać, transport jachtów i łodzi wiąże się z pewnymi formalnościami oraz wcześniejszym przygotowaniem. Jednakże, w przypadku wynajmu przewoźnika dochodzą jeszcze koszta liczone przez firmy od wagi transportowanego pojazdu wodnego. Przeważnie są one bardzo duże i przekraczają możliwości finansowe osoby posiadającej sprzęt. Warto więc wykazać się inicjatywą i załatwić większość spraw samemu, bez pomocy z zewnątrz, ponieważ jest to jak najbardziej możliwe.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe