strona główna 5 blog 5 Transport maszyn budowlanych: Jak wybrać odpowiednią przyczepę?

Transport maszyn budowlanych: Jak wybrać odpowiednią przyczepę?

blog

Transport maszyn budowlanych może stanowić problematyczną kwestię, dla której należy znaleźć optymalne rozwiązanie. Przykładowym są przyczepy dostosowane do gabarytów poszczególnych maszyn. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby możliwy był sprawny i bezpieczny przewóz maszyn bez narażenia ich na uszkodzenie. W tym artykule dowiesz się, jak dobrać odpowiednią przyczepę do transportu danej maszyny budowlanej. 

Przyczepy podkoparkowe

Koparki są jednymi z najcięższych maszyn budowlanych, jednak czasem może okazać się konieczne ich przetransportowanie. Wówczas dobrym rozwiązaniem są przyczepy podkoparkowe. Charakteryzują się one solidną konstrukcją, dzięki czemu przewóz koparki przebiega w bezpieczny sposób. Poza tym posiadają one odpowiednio dużą przestrzeń, co oznacza, że wymiary przyczepy są dostosowane do tradycyjnych rozmiarów koparek. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby przyczepa posiadała minimum dwie osie, co przekłada się na lepsze rozłożenie ciężaru maszyny. Jej nośność musi być wystarczająca, aby spokojnie udźwignąć całą masę koparki. Dodatkowo istotne będą również elementy zabezpieczające, takie jak podpory czy belki blokujące ładunek. Powinny one zwiększyć stabilność maszyny podczas transportu.

Przyczepy pod minikoparki

W przypadku mniejszej budowy mamy raczej do czynienia z minikoparkami. Choć są one lżejsze w porównaniu do tradycyjnych koparek, to jednak należy wiedzieć, jaka przyczepa do ich transportu będzie właściwa. Przede wszystkim będzie to taka, która również cechuje się odpowiednią nośnością, wielkością czy stabilnością. Dobrym rozwiązaniem może być więc m.in. przyczepa Brenderup MT 2600. Jest to model o DMC 2600kg, który świetnie stabilizuje maszynę podczas jazdy, a dodatkowo posiada specjalnie przystosowaną rampę z nachyleniem. Załadunek koparki staje się zatem znacznie prostszy i szybszy, a my mamy pewność, że maszyna jest dobrze umiejscowiona i ubezpieczona do jazdy. 

Przyczepa do rusztowań

Odpowiednia przyczepa na budowie to także ta, która uwzględnia przewóz rusztowań. Koniec końców są one nieodłącznym elementem prac budowlanych. DMC przyczepy powinno tutaj być wystarczająco wysokie, aby możliwy był bezpieczny przewóz sprzętu. Złożone bowiem razem wszystkie elementy rusztowania również posiadają dużą wagę, a tym samym wywoływany jest duży nacisk na powierzchnię przyczepy. Dobrym wyborem będą więc specjalne zaprojektowane modele ze stalową ramą, które ułatwiają załadunek rusztowania, a my nie musimy martwić się o jego niedostateczne zabezpieczenie. Dodatkowym atutem będą także skrzynie na akcesoria do stawiania rusztowań, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że niczego nie pominęliśmy. 

Wybór odpowiedniej przyczepy do transportu maszyn budowlanych jest kluczowy dla efektywności i bezpieczeństwa pracy na budowie. Przy wyborze przyczepy należy uwzględnić specyfikację techniczną maszyn, ich wymiary oraz wagę. Ważne jest również zapewnienie stabilnego mocowania i łatwego załadunku oraz rozładunku. Odpowiednio dobrana przyczepa nie tylko ułatwi transport maszyn, ale również zminimalizuje ryzyko uszkodzeń i opóźnień w pracy.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe