Transport motocykla - porady i najważniejsze informacje - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Transport motocykla – porady i najważniejsze informacje

Transport motocykla – porady i najważniejsze informacje

blog

Jak najlepiej przetransportować motocykl? Rozwiązaniem docenianym przez wielu jest przewóz sprzętu na przyczepie. Jakie są wady i zalety wskazanej metody i jak najlepiej przygotować się – dzisiaj poruszymy najważniejsze kwestie!

Transport motocykla na przyczepie

Zdarzają się sytuacje, kiedy nasz motocykl musi zostać przetransportowany. Powodów ku temu może być naprawdę wiele: tutaj wskażemy chociażby kwestie związane z różnego rodzaju usterkami, jakie uniemożliwiają bezpieczne dotarcie do celu, lecz także na przykład gdy świeżo zakupiliśmy dany sprzęt i nie udało nam się jeszcze wyposażyć go w tablice rejestracyjny (zgodnie z prawem nie wolno prowadzić takiego na drodze). Istnieje dużo metod transportu, jednak jedną z najpopularniejszych jest przewóz z wykorzystaniem przyczepy. Na rynku znajdziemy modele przystosowane właśnie pod motocykle, jak Stema STM 02 8.5-21-13.1 ROT z hamulcem najazdowym. Posiada ponad 500 kilogramów ładowności, a na nasz komfort korzystania zdecydowanie wpływa rampa najazdowa czy ocynkowana powierzchnia ładunkowa. Jednak spokojnie skorzystamy również ze standardowych lawet. Tutaj jednak konieczne jest podkreślenie, że pod uwagę musimy brać DMC danej przyczepy, czyli dopuszczalną masę całkowitą. Posiadając jedynie prawo jazdy kategorii B możemy ciągnąć pojazd o nie większym DMC niż 750 kilogramów, dlatego ważne jest, aby planując transport pod uwagę brać gabaryty naszego jednośladu. Bez wątpienia szczególnie wygodnym będzie sytuacja, jeśli dana przyczepa wyposażona jest chociażby w najazd czy też zaczepy do mocowań. Konieczny jest też trójkąt ostrzegawczy. Jeśli planujemy tylko jednorazowy przejazd najlepszy rozwiązaniem będzie wypożyczenie przyczepy zamiast jej zakupu, co wiąże się niewątpliwie z mniejszymi kosztami, a także łatwiej dopasujemy sprzęt bezpośrednio pod nasze aktualne potrzeby.

Zabezpieczenie motocykla w transporcie – zrób to dokładnie!

Kluczową kwestią w czasie transportu motocykli jest ich odpowiednie zabezpieczenie na przyczepie, a do tego posłużą nam profesjonalne mocowania. Ich ilość zależna jest od rodzaju przyczepy, jeśli posiadamy model przygotowany pod przewóz tego typu sprzętu powinny wystarczyć nam dwa, jednak przy uniwersalnych potrzebne będą minimum cztery. Dwa, aby unieruchomić przewożony jednoślad po bokach i dwa, aby nie przemieszczał się on przód – tył. Warto dodać, że pasy nie muszą być mocno ściśnięte, może to skutkować uszkodzeniem motocykla. Koniecznie dodajmy, żeby nigdy nie wybierać mocować z otwartym hakiem, ponieważ grozi to szybkim wypięciem się sprzętu.

Przewóz motocykla na przyczepie – wady i zalety

Przewóz motocykla na lawecie bez wątpienia niesie ze sobą wiele zalet. Tutaj warto jest chociażby wspomnieć o tym, że jest on stosunkowo tani, a także przyczepy łatwo dostępne: zarówno jeśli chcemy zaopatrzyć się we własną, lecz też w sytuacji, gdy wystarczy nam wypożyczenie (z profesjonalnej wypożyczalni, ale też po prostu często od znajomych). Pamiętajmy jednak, że to jeśli nie zabezpieczymy motocykla w odpowiedni sposób może nieść ze sobą pewne ryzyko. Problem często pojawia się w sytuacji, gdy nie czujemy się pewnie na drodze, a musimy jechać z dodatkowym obciążeniem. Dodatkowo jednak na komfort w czasie przemieszczania się z przyczepą na pewno wpłynie wyposażenie jej w specjalną matę, która minimalizuje dodatkowo ryzyko przemieszczania się jednośladu, a także posiadanie plandeki, która chronić będzie sprzęt przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych.

Mamy nadzieję, że już wiesz jak odpowiednio przygotować się do transportu motocykla na przyczepie! Pamiętaj, że najważniejsze tutaj jest bezpieczeństwo, dlatego do wszelkich kwestii z nim związanych należy przywiązywać szczególną uwagę.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe