Transport motocykla - porady i wskazówki - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Transport motocykla – porady i wskazówki

Transport motocykla – porady i wskazówki

blog

Aby przewieźć motocykl lub skuter możesz zrobić to korzystając z przyczepy, jednak należy pamiętać o tym, że taki transport musi być bezpieczny nie tylko dla sprzętu,, ale także dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Transport motocykla na przyczepce

Są sytuacje, kiedy motocykl nie może na własnych kołach przebyć pewnej drogi na przykład, gdy organizujesz wyjazd z rodziną na wczasy z jednoczesnym eksplorowaniem terenu na dwóch kołach, do którego zmierzasz. Przyda się też, gdy kupiłeś jednoślad i chcesz go przetransportować do domu, ponieważ nie masz jeszcze stosownych dokumentów potrzebnych do włączenia go do ruchu drogowego. Pojazdy czasami też się psują i wówczas trzeba wiedzieć jak przewieźć uszkodzony motocykl do mechanika. Niektórzy potrzebują również przetransportować swój pojazd na tor wyścigowy, na którym odbywają się zawody, ale bieżnia znajduje się na drugim końcu Polski. Bez względu na to, z jakiego powodu chcesz przewieźć jednoślad na przyczepie, pamiętaj o tym, że bezpieczeństwo to główna zasada, którą powinieneś się kierować.

Załadunek i mocowanie motocykla

Przyczepa, na której przetransportujesz motocykl musi spełniać warunki stawiane przez Kodeks Ruchu Drogowego. Pamiętaj, że posiadając prawo jazdy kat. B możesz poruszać się autem o DMC do 3500 kg z dopiętą przyczepą, której masa nie przekracza 750 kg. Doczepa może być zwykła lub dedykowana właśnie do przewozu jednośladów. Przy przewozie motocykla najważniejsze dla zachowania bezpieczeństwa są pasy mocujące, które powinny mieć 25mm szerokości oraz mechanizm do napinania. Wytrzymałość takich taśm wynosi 500-1000 kg, więc bez problemu poradzą sobie one z naprężeniem mocowań jednośladu w trakcie jazdy. Pasy jednoczęściowe są łatwiejsze w użyciu i mocniejsze od tych dwuczęściowych. Transportując pojazd jednośladowy ustawiony przodem do kierunku jazdy należy zabezpieczyć przednie koło w razie gwałtownego hamowania, a także kierownicę, najlepiej przy pomocy dwóch pasów. Po bokach wystarczą dwie taśmy, które ochronią jednoślad przed przechylaniem się w prawo lub lewo. Ostatnim elementem jest unieruchomienie tylnego koła, które zapobiegnie przesuwaniu się motocykla w przód i w tył. Pasy zabezpieczające muszą być oparte o twarde i stabilne elementy pojazdu, na przykład kierownicę lub ramę pod siedzeniem. Nie mocuj taśm na delikatnych częściach motocykla takich jak szprychy lub lusterko, ponieważ grozi to ich łatwym uszkodzeniem. Unikaj także zabezpieczania jednośladu na ostrych krawędziach ze względu na możliwość przecięcia pasa. Należy pamiętać, że taśmy nie mogą być zbyt mocno naciągnięte, gdyż będą ocierać o karoserię. Mocowania taśm powinny być umieszczone jak najdalej od jednośladu, aby zapewnić mu stabilność podczas przewozu. Jeżeli pasy mocujące nie posiadają specjalnych haków to warto pomóc sobie karabińczykami.

Zasady jazdy z przyczepą

Transportując motocykl na przyczepie należy pamiętać o tym, żeby nie opierać go na stopce – lepiej żeby stał on podparty jedynie pasami. Ponadto nie blokuj hamulca, ponieważ na wybojach może zostać uszkodzona hydraulika jednośladu. Warto zdecydować się na zakup przyczepy motocyklowej, bowiem w przeciwieństwie do zwykłej przyczepy posiada ona szyny zabezpieczające oraz uchwyty na koła, które blokują przed ruchem w przód i w tył. Ciągnąc doczepę nie można o niej zapominać w szczególności podczas parkowania oraz wykonywania manewru wyprzedzania, należy uważać na zbyt wczesne “łamanie” się. Poruszanie się z przyczepą wymaga wprawy i warto wcześniej poćwiczyć jazdę z pustym ogonem.

Transport motocykla nie powinien stanowi większego problemu, dzięki wyborowi odpowiedniej lawety, a także sposobie mocowań. Doświadczony kierowca poradzi sobie zarówno z montażem jednośladu na przyczepie, jak i jazdą z nią. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie poproś kogoś o pomoc i asekurację.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe