Typy instalacji 7 pin i 13 pin - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Typy instalacji 7 pin i 13 pin

Typy instalacji 7 pin i 13 pin

blog

Montując hak holowniczy, z myślą o korzystaniu w przyszłości z przyczepy, konieczne jest zakupienie pasującej wiązki elektrycznej, odpowiedzialnej za prawidłowe oświetlenie zespołu pojazdów, co ściśle związane jest z zachowaniem bezpieczeństwa na drodze.

Instalacja holownicza 7 pin

Wiązka holownicza 7 pin jest dobrym rozwiązaniem przy przyczepach, których całkowita masa dopuszczalna wynosi maksymalnie 750 kilogramów. Ważne jest, aby holowany pojazd nie musiał być wyposażony w światło wsteczne, z tego względu, że instalacja obsługuje jedynie oświetlenie: pozycyjne, stopu, kierunkowskazy oraz przeciwmgielne. Posiada ona siedem przewodów, przez co możliwość po jej założeniu są znacznie ograniczone. Niewątpliwym plusem jest fakt, że odciąża ona instalację elektryczną samochodu. Wiązka mająca 7 pin powinna mieć kabel o długości przynajmniej dwóch metrów, gniazdko, uszczelkę i zestaw złączek oraz śrub montażowych. W trakcie wyboru, warto jest zwrócić uwagę na izolację przewodu, w który został zaopatrzony nasz zakup.

Kiedy wybrać 13 pin?

Wiązki 13 pin należą zdecydowanie do najbardziej uniwersalnych. Obsługują one wszystkie reflektory, dlatego swobodnie możemy holować różnego rodzaju przyczepy, jak chociażby bagażniki na rowery, przy których niedziałające światła wsteczne, w trakcie kontroli policji, będą skutkować mandatem. Ich właściwości, bez wątpienia, zostaną docenione przez właścicieli campingów, ponieważ dają możliwość podpięcia, chociażby kabli ładujących. Plusem jest także stałe napięcie. Produkty tego typu posiadają minimum 8 przewodów, dlatego często współdziałają one z czujnikami parkowania. Jeśli potrzebujemy podłączyć wiązkę 7 pinową, spokojnie możemy użyć specjalnego złącza, który działa niemal z każdą instalacją 13 pinową.

Jaka instalacja będzie najlepsza?

Istnieją specjalne adaptery, które zwiększają funkcjonalność wiązek 7 pinowych, jednak ich skuteczność w dużej mierze zależy od modelu naszego samochodu, a także przyczepy. Trzeba wspomnieć, że często one zawodzą, dlatego warto jest rozważyć zakup instalacji 13 pinowej, która oferuje nam zdecydowanie większe możliwości związane z holowaniem różnego rodzaju pojazdów. W większości nowych samochodów, konieczny jest wybór wiązki, wyposażonej w moduł elektryczny. Jego brak, może prowadzić nawet do uszkodzenia instalacji auta. Na rynku możemy spotkać uniwersalne instalacje, które będą działać ze starszymi wozami, jednak coraz częściej potrzebne są produkty dedykowane są konkretnym markom czy też modelom. Ich niewątpliwym plusem jest to, że posiadają odpowiednią długość przewodów i korki zabezpieczające, nie mniej jednak, jest to często droższa opcja.

Często, z montażem haka oraz przeznaczonej do niego wiązki, jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Jednak, gdy kiedy procedura nas przerasta, dobrze jest skorzystać z usług profesjonalisty, który na pewno właściwie zajmie się całą instalację.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe