strona główna 5 blog 5 Urlop kamperem jesienią? Przygotuj się!

Urlop kamperem jesienią? Przygotuj się!

blog

Wielu z nas decyduje się na urlop jesienią, kiedy co prawda nie zawsze pogoda nas rozpieszcza, co jednak zdecydowanie wynagrodzą nam przepiękne pejzaże oraz brak tłumów i kolejek. Świetnym rozwiązaniem może być kamper, który sprawdza się nie tylko latem. Sprawdź jak przygotować się do takiej podróży!

Zanim wyruszysz na urlop jesienią

Wiele osób rezygnuje z letnich wyjazdów właśnie na rzecz jesiennych urlopów. Jeśli jednak nie mamy już szansy na wzięcie wolnego w pracy, posiadając kampera swobodnie możemy wybrać się chociaż na weekendowy wypad, podczas którego zwiedzimy nowe miejsca lub wrócimy w te już dobrze nam znane zobaczyć je w kolorowej, jesiennej odsłonie. Pamiętajmy, że nawet do krótkiego, kilkudniowego wyjazdu musimy koniecznie odpowiednio się przygotować. Zacznijmy od przeglądu stanu technicznego auta po okresie jego największej eksploatacji, czyli lecie. W wakacje często robimy tysiące kilometrów, dlatego warto jest sprawdzić czy wszystko działa oraz wymienić części najbardziej narażone na awarię. Zrobić to powinniśmy także po długim przestoju, jeśli jesteśmy fanami jesiennego caravaningu i sprzęt cały sezon stał nieużywany. Konieczna będzie także kontrola systemu grzewczego, z którego nie korzystamy, gdy za oknami jest gorąco i zastosowanie specyfików chroniących go przed zamarznięciem. Ważną kwestią jest także izolacja. Większość kamperów posiada ją na wysokim poziomie, jednak koniecznie zwróćmy uwagę na kabinę kierowcy, gdzie jest wiele szyb czy elementów uwalniających ciepło, dlatego warto jest zaopatrzyć się w dodatkowe maty termiczne.

Kamper gotowy na każdą sytuację!

Wybierając się w jesienną podróż kamperem musimy być znacznie lepiej przygotowani niż latem. Koniecznie zaopatrzmy się w latarki, świetnie sprawdzić mogą się tak zwane “czołówki”. Jesienią szybciej zachodzi słońce, przez co znacznie bardziej ograniczony jest dostęp do naturalnego światła, a w razie ewentualnych awarii czy braku dostępu do prądu tego typu lampki na pewno celująco zdadzą egzamin! Na nasze poczucie bezpieczeństwa bez wątpienia wpłynie zaopatrzenie się w części zapasowe: jak komplet dodatkowych żarówek i bezpieczników, pasek klinowy czy pedał sprzęgła. Nie możemy także zapomnieć o butlach z gazem zazwyczaj stosowanym do zapewnienia nam ciepła wewnątrz auta. Pamiętajmy, że do ogrzewania kampera nie wolno jest używać otwartego ognia!

Ogumienie kampera na jesienne podróże

Za komfort oraz bezpieczeństwo na drodze odpowiadają, jak wszyscy wiemy, opony. Wiele osób, ze względu na koszty decyduje się na modele przeznaczone dla samochodów ciężarowych, jednak zdecydowanie lepszymi będą te ze specjalnymi oznaczeniami, które zostały zaprojektowane z myślą właśnie o naszym domu na kółkach. Wcześniej wskazane, typowo samochodowe sprawdzą się jedynie gdy będziemy jeździć po ekstremalnie śnieżnych warunkach, jednak tutaj warto jest zastanowić się czy nie lepsze będą koła campingowe zabezpieczone w specjalnym łańcuchem. Wybierając go powinniśmy brać pod uwagę wymiary oraz certyfikaty. Poruszając się w łańcuchach bez potwierdzenia, że spełniają określone standardy narażamy się, w części krajów europejskich, na mandat. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się również w zapasowe opony. Nie musi być to od razu cały komplet, ponieważ generuje to wysokie koszty, lecz weźmy ze chociaż jedną lub dwie. Przewozić je możemy spokojnie na dachu, bez obaw o to, że zabiorą nam one dużo miejsca wewnątrz. Pamiętajmy jednak o specjalnym pokrowcu, który ma je chronić przed ostatnim jesiennym słońcem czy innymi trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Urlop kamperem jesienią może być fantastyczną przygodą, musimy tylko pamiętać, aby przygotować się do niego w odpowiedni sposób, aby nie zaskoczyła nas żadna nieprzyjemna sytuacja.

Tagi:

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe