strona główna 5 blog 5 Urlop zimą, czyli jak się przygotować do przewozu sprzętu

Urlop zimą, czyli jak się przygotować do przewozu sprzętu

blog

Wybierasz się na na zimowy wypoczynek i zastanawiasz się w jaki sposób najlepiej jest zamontować sprzęt sportowy? W końcu narty czy nawet często deska snowboardowa nie są w stanie zmieścić się do bagażnika, dlatego dzisiaj o tym jak przygotować się do tego typu podróży.

Przewóz sprzętu zimowego na dachu

Istnieje wiele metod samodzielnego przewożenia sprzętu zimowego. Najpopularniejszą i najprostszą są standardowe uchwyty, które możemy zamontować na dachu. Jednak rozwiązanie to rzeczywiście zda egzamin jedynie w sytuacji, kiedy mamy niewielką odległość do przejechania. Pamiętajmy, że zimą pogoda bardzo często jest nieprzewidywalna, w związku z czym narażamy sprzęt na działanie czynników atmosferycznych, które nieodwracalnie mogą go uszkodzić. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje tego typu bagażników: standardowe z belkami, które w określony sposób należy przymocować do dachu, na przykład poprzez przystosowane do tego otwory lub też magnetyczne: te jednak nie nie spełnią swoich zadań w każdym przypadku – kwestia ta zależna jest od tworzywa, z jakiego wykonany został właśnie dach. Jednak znacznie bezpieczniejsze będą tak zwane boxy dachowe, gdzie nie tylko zmieści się o wiele więcej, lecz także chronią one sprzęt przed wszelkimi opadami: śniegu, deszczu czy mrozem.

Sprzęt zimowy na przyczepie

Jeśli jednak planujemy większy wyjazd całą rodziną i sprzęt nie zmieści się w boxie na dachu, warto jest wziąć pod uwagę jazdę z przyczepą, na którą spakujemy cały niezbędny bagaż. Oczywiście nie trzeba jej od razu kupować, w zależności od potrzeb bez problemu możemy ją wypożyczyć, chociażby właśnie w Autopace, gdzie służymy profesjonalnymi poradami i doborem lawety w zależności od wymagań klienta. Pamiętajmy, że jeśli posiadamy jedynie kategorię B to mamy prawo prowadzić zestaw pojazdów ważący nie więcej niż 3,5 tony, w tym przyczepę lekką bez hamulca najazdowego o masie o maksymalnie 750 kilogramów. Oczywiście wybierając tę opcję warto jest mieć pod uwadze właściwe zabezpieczenie sprzętu: ten umieszczony w pokrowcach najlepiej jest przymocować poprzez użycie specjalnych taśm. Pamiętajmy także, że jadąc z lawetą konieczna jest poruszanie się z niższą prędkością – na autostradach możemy osiągnąć maksymalnie 80 km/h.

Przygotuj się na zagraniczne wczasy

Wiele osób wybierając się na zagraniczne wczasy samochodem często przemierza nawet kilka tysięcy kilometrów. Chociaż obecnie podróże są niewskazane, my mamy nadzieję, że niedługo znowu swobodnie będziemy mogli ruszyć w trasę. Czas, kiedy więcej czasu spędzamy w domu warto jest wykorzystać, aby lepiej zapoznać się z przepisami obowiązującymi na terenie danego państwa. Chociażby w Czechach czy na Słowacji w określonych miesiącach wymagane jest zimowe ogumienie. Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na uchwyty na zewnątrz samochodu, zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie między innymi Włoch i Austrii narty nie mogą wystawać poza długość całego auta, a w Niemczech bardzo dużą wagę przykłada się do faktu czy nie została przekroczona maksymalna ładowność dachu.

Wyjazd na urlop zimą to świetny pomysł, trzeba jednak pamiętać o właściwym zaplanowaniu przewozu bagażu, którego zazwyczaj jest znacznie więcej niż podczas letnich wojaży.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe