strona główna 5 blog 5 Wiosenny przegląd przyczepy – co musisz zrobić?

Wiosenny przegląd przyczepy – co musisz zrobić?

blog

Przyczepa do auta to niezwykle wygodne rozwiązanie, jeżeli często potrzebujesz transportu przedmiotów niemieszczących się do standardowego bagażnika osobówki. Mimo, iż prawnie przegląd techniczny nie jest obligatoryjny, jak w przypadku samochodu, to dla własnego bezpieczeństwa i komfortu jazdy powinieneś wraz z nadejściem wiosny dokładnie przyjrzeć się swojej przyczepki.

Wiosenny przegląd przyczepy – co musisz zrobić?

Przed rozpoczęciem użytkowania przyczepy w nowym sezonie powinno się dokładnie wyczyścić zarówno jej powierzchnię ładunkową, jak i elementy zewnętrzne oraz te łączące ją z samochodem. Jeżeli części tworzące są wykonane z blachy, należy zastanowić się nad woskowaniem lub zastosowaniem specjalnych środków chroniących przed rdzą. Ich regularne stosowanie znacznie wydłuży żywotność tych części oraz zabezpieczy je przed korozją. Na jakie elementy podczas wiosennej konserwacji przyczepy należy zwrócić szczególną uwagę? Po pierwsze musisz sprawdzić stan techniczny zaczepu kulowego, czy jest dobrze przymocowany. W przypadku luzu pomiędzy kulą i zaczepem kulowym należy sprawdzić przyczynę i wymienić natychmiast zużyte elementy. Pamiętaj, że jest to część, która decyduje o bezpiecznym transporcie. Dodatkowo trzeba bezwzględnie dbać o smarowanie łączenia, bowiem w ten sposób całość posłuży Ci dłużej i nie będzie wymagało co sezonowej wymiany.

Kontrola stanu technicznego przyczepy

Do czynności, wchodzących w skład sprawdzania stanu technicznego przyczepy, wchodzi także kontrola oświetlenia. Światła to bardzo ważny element wyposażenia – bez nich nie możesz liczyć na bezpieczną jazdę, a także narażasz się na policyjny mandat i punkty karne. Dokładne przetestowanie żarówek wykaże, które sprawnie działają, a które są zużyte i należy je wymienić. Dostęp do nich jest możliwy po odkręceniu wkrętów mocujących elementy optyczne od oprawy i odłączeniu przewodu elektrycznego zasilającego przyczepy. Wymianę żarówki należy dokonać w następujący sposób: odkręcić klosz lampy, wymienić żarówkę, sprawdzić styki, przykręcić klosz lampy. Należy pamiętać, że w skład oświetlenia przyczepy wchodzą: kierunkowskazy, lampa przeciwmgłowa (12V/21W), lampy tylne, światła stop, tablice rejestracyjne (12V/21W/5W) oraz lampy przednie. Oprócz tego sprawdź ciśnienie w oponach – można to zrobić samemu przy pomocy odpowiedniego urządzenia lub udać się na stację kontroli pojazdów. Pamiętaj, że koła w przyczepie są bezdętkowe, zatem można je dopompować jedynie do maksymalnego ciśnienia – jego wartość podana jest w instrukcji dołączonej do zestawu ogumienia. Wiosną warto również zaopatrzyć się w dodatkowe elementy, które mogą przydać się w trakcie wzmożonego używania przyczepy, zatem sprawdź, czy w Twoim garażu masz linki wzmacniające, a także koła zapasowe.

Dokonując wszystkich wyżej wymienionych zabiegów możesz być pewien, że w trakcie użytkowania swojej przyczepy będziesz poruszał się bezpiecznie. Pamiętaj, że mimo braku obowiązku prawnego, warto regularnie sprawdzać stan techniczny swojego sprzętu, bowiem oprócz komfortu użytkowania, przedłuży to jego żywotność i zapobiegnie szybkiemu zużywaniu się konkretnych elementów konstrukcji. Możesz także skorzystać z usług naszej firmy, która oferuje przeglądy serwisowe, a także naprawy przyczep, montaż haków holowniczych i wiązek elektrycznych.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe